czwartek, 8 sierpnia 2013

Uwolnij swoj język. Jak zacząć konwersację i zdobyć przyjaciół - recenzja

Książka Dona Gabora pt. Uwolnij swój język jest praktycznym poradnikiem socjologiczno-lingwistycznym. Podtytuł pozycji brzmi: Jak zacząć konwersację i zdobyć przyjaciół i jest jednocześnie najkrótszym jest streszczeniem. Sam autor nie bez kozery jest określany mianem „mistrza konwersacji”. Istotnie Don Gabor jako osobisty trener umiejętności komunikacyjnych i autor wielu poradników ma ogromne kompetencje w zakresie retoryki i nawiązywania kontaktów międzyludzkich, a niniejsza pozycja lekturowa jest prawdziwą perełką w jego karierze.

Pierwsze wrażenie uderzające czytelnika to „amerykańskość” lektury. Styl, którym posługuje się Gabor, jest nieformalny, otwarty, budujący więź z odbiorcą i bardzo nowoczesny. Autor zwraca się do czytelnika per ‘ty’, a cały wywód ma charakter rozluźnionej gawędy. Odbiorca ma wrażenie uczestniczenia w wykładzie z lingwistyki stosowanej na jednej z amerykańskich uczelni, w których relacje między studentem a wykładowcą są dużo mniej formalne niż w Polsce.

Książka jest zbiorem praktycznych porad dotyczących prowadzenia satysfakcjonującej konwersacji oraz nawiązywania relacji międzyludzkich na różnych poziomach. Jest podzielona na cztery części odnoszące się do różnych rodzajów kontaktu i wielu aspektów rozmowy. Autor poświęca wiele uwagi zagadnieniom wiary we własne siły, asertywności, tolerancji i otwartości na kontakt. W książce można odnaleźć ponadto szereg wskazówek czysto technicznych dotyczących procesu konwersacji (w jaki sposób zacząć rozmowę, jak ją zakończyć, jak podtrzymać uwagę partnera konwersacji, jak nie mówić za dużo/za mało, jak kontrolować mowę ciała etc.). Porady zawsze są zilustrowane konkretnymi przykładami zdań, które możemy z powodzeniem zastosować w rozmowie.

Poradnik jest bardzo przyjemny w odbiorze. Niekwestionowaną zaletą jest lekki, potoczny styl. Ewidentnym plusem jest również organizacja formalna treści – rozdziały i podrozdziały są krótkie, dzięki czemu lektura nie nuży. Tekst wzbogacony jest praktycznymi tabelkami, wypunktowaniami, testami kompetencji konwersacyjnych, anegdotkami z życia autora oraz odpowiedziami na konkretne pytania. Szata graficzna – mimo że pozbawiona koloru – jest atrakcyjna i umila lekturę.

Jedną z najciekawszych partii książki jest rozdział poświęcony komunikacji z cudzoziemcami. Z tej części poradnika można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy na temat zwyczajów i kultury innych krajów. Jest to tekst interesujący tym bardziej, że pisany jest z perspektywy Amerykanina, a więc przedstawiciela społeczeństwa miltikulturowego. Spojrzenie Gabora na kwestię kontaktów z cudzoziemcami jest prostolinijne, otwarte i pełne tolerancji, a przez to niezwykle inspirujące.

"Uwolnij swój język" jest lekturą bardzo cenną i pożyteczną. Książka jest godna polecenia każdemu, kto chce skutecznie komunikować się z innymi, nawiązywać korzystne kontakty zawodowe i trwałe więzi osobiste.

Recenzje napisała: Magdalena Ciechańska

Za recenzję dziękujemy:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz