wtorek, 6 sierpnia 2013

Joanna Krzyżanek - „Dobre maniery Cecylki Knedelek czyli o tym, że wypada wiedzieć co wypada” - Wydawnictwo Jedność

Joanna Krzyżanek jest autorką wielu bajek dla dzieci. Bohaterką jednej z serii jest Cecylka Knedelek, która zjednała sobie ogromną sympatię młodych czytelników. Większość książeczek zawiera dodatkowo wiele smakowitych przepisów, na różnorakie ciasteczka i inne smakowitości. Cecylce towarzyszy nie kto inny tylko gąska Waleria, która ma głowę pełną psot i figli, ponadto jest bardzo ciekawską osóbką.

Książka „Dobre maniery Cecylki Knedelek czyli o tym, że wypada wiedzieć, co wypada”jest świetnym podręcznikiem zarówna dla dzieci , jak i dorosłych. Na początku poznajemy tajemnicze jajo, i to właśnie z jego powodu później następuje lekcja dobrego zachowania. Ważna uwaga ! Jeśli wierzysz w krasnoludki czytając książeczkę możesz jednego zauważyć, ale to zdecydowanie widoczne tylko dla ich wielbicieli.

Nauka dobrych manier podzielona została na części np. Dzień dobry i do widzenia, W sklepie zakupy w teatrze brawa, Czysty pyszczek i schludne spodnie i wiele innych. Każdą część wspaniale zilustrował Marcin Ciseł. Jego rysunki są zabawne i świetnie odzwierciedlają daną omawianą , dobrą manierę. Ilustracji jest bardzo dużo i tak pozytywnych w odbiorze, że młody czytelnik nie ma czasu się znudzić nauką.

Poznawanych manier jest dosyć dużo, i obejmują wszystkie aspekty naszego życia. Ja osobiście jestem zauroczona tą książeczką. Sama upewniłam się w pewnych dobrych zachowaniach, których nie byłam pewna np. schodzący po schodach pierwszy wita wchodzącego nawet wtedy , kiedy schodzi pani a wchodzi pan, czy też pieczywo podajemy zawsze w koszyczku, przykrywamy je serwetką, aby nie wyschło. Jeśli na ucztę zaprosimy olbrzymów, chleb musimy podawać w koszu. Jedno jak bardzo aktualne – rozmawiając przez telefon staraj się mówić a nie krzyczeć. Nie wszystkich ludzi, którzy są akurat w pobliżu interesuje to co mówisz.

Myślę, że każdy młody czytelnik nie będzie miał problemów z przyswojeniem i zrozumieniem zasad dobrego wychowania, ponieważ są one przedstawione naprawdę w bardzo prosty sposób a ilustracje je świetnie uzupełniają. Dzięki tej ciekawej i wesołej pozycji mamy wszyscy szansę stać się mistrzem dobrego zachowania.

Dobre maniery Cecylki Knedelek” zdecydowanie polecam. Jest ona świetnym uzupełnieniem pracy rodziców i wychowawców. Myślę, że niekoniecznie w ukryciu powinniśmy ją przeczytać wszyscy. Wielu z nas byłoby zdziwionych tym, co się powinno a co faktycznie robimy. Cecylka na pewno rozwieje wszystkie tego rodzaju dylematy a dodatkowo doda nam dobrego humoru na cały dzień.

Recenzję napisała: Małgorzata Pyzik

Za książkę dziękujemy:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz