środa, 2 kwietnia 2014

Praga gada. O Wojnie!

Warszawska Praga jest nadal traktowana jako dziecko gorszego Boga. Zaniedbana, odrzucona, leżąca po gorszej stronie Wisły etc. Bardzo mało jest publikacji traktujących o tej części Stolicy. Bardzo ciekawą – i potrzebną – inicjatywą może pochwalić się Fundacja Animacja [FA]. To dzięki niej powstał komiks „Praga gada. O wojnie!”.

Komiks to nie byle jaki. FA wykonała swoją prace bardzo rzetelnie, zebrała ponad 500 godzin wywiadów z najstarszymi mieszkańcami prawobrzeżnej Warszawy. Nagrania te stanowią cenny zbiór, historyczny zapis z życia dzielnicy. W ten sposób powstało 10 unikatowo przedstawionych historii z okresu II wojny światowej oraz 1 z okresu powojennego (ostatnie opowiadanie stanowi zapowiedź drugiej części komiksu „Praga gada. O pokoju”.).

Nowele komiksowe przedstawiają życie codzienne z okresu okupacji. Nie są to historie żołnierzy ani partyzantów. Są to wspomnienia mieszkańców, którzy żyli w stałym napięciu, zagrożeniu, strachu. Komiks to również – a właściwie przede wszystkim – rysunki. Każda nowela to oryginalna kreska. W tworzenie antologii zaangażowali się nie tylko polscy rysownicy, antologię współtworzyli Włoch, Meksykanin oraz Rosjanin.

Skąd pomysł aby historie Prażan przedstawić w formie komiksu? Jak oddać niepowtarzalny klimat jaki jest po prawej stronie Wisły? Komiks wydaje się być najlepszym sposobem aby dotrzeć do młodego czytelnika – zgodnie z maksymą „Takie rzeczypospolite zawżdy takie będą, jak ich młodzieży chowanie”.

Setki godzin nagrań jakie zebrała FA stanowią skarbnice wiedzy, nie tylko o życiu podczas okupacji hitlerowskiej. Materiał obejmuje również czasy PRL – historie z tego okresu są równie ciekawe i równie barwne co te z lat wojennych, o czym będziemy mieli okazję przekonać się w drugim tomie antologii.

Nie lada gratka dla fanów komiksów!

Piotr Kowalik

6 komentarzy:

 1. Gdzie mogę zakupić tęn komiks? Jestem Baaaardzo zainteresowana!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Informacje udzielić może Wam Piotr kowalik, nasz recenzent.

   Usuń
  2. Komiks nie występuje w sprzedaży. Jeszcze przez kilka dni jest do zdobycia w szybkim konkursie:
   https://www.facebook.com/photo.php?fbid=642786142437649&set=a.442154082500857.94908.442090042507261&type=1

   Usuń
 2. Komiks do dostania na stronie: http://znakomite.co/t/kategorie/komiksy-and-ksiazki

  OdpowiedzUsuń