sobota, 2 listopada 2013

"Protokoły Mędrców Syjonu. Autentyk czy falsyfikat" - Janusz Tazbir. Recenzja

W XX wieku powstały trzy "biblie nienawiści". Były to: "Mein Kampf", "Krótki kurs historii WKP(b)" oraz właśnie "Protokoły Mędrców Syjonu". Prezentowana dziś książka autorstwa Janusza Tazbira, przytacza nie tylko tekst samych "Protokołów..." (wg wydania z 1938 r.), lecz stanowi bardzo ciekawe rozważania autora na temat przyczyn ich powstania oraz roli, jaką w historii świata wywarły.
Największą wartością tej książki to bardzo obszerny wstęp, zawierający nie tylko historię o okolicznościach powstania "Protokołów..." ale przede wszystkim zawiera bogate rozważania na temat spiskowej teorii dziejów, skutków jakie w wyobraźni ludzi wywarły rzekome plany podboju świata przez Żydów. Autor stale i konsekwentnie wykazuje błędy w logice osób wierzących w prawdziwość protokołów, znajdując liczne odniesienia do innych antysemickich publikacji, jakie na przestrzeni dziejów powstały, siejąc zamęt w głowach ludzi szukających wyjaśnienia dla własnej nieudolności.
Rozważania autora to efekt ogromnej i rzetelnej pracy historycznej, jaką wykonał autor, przez co książka może stanowić doskonałą bazę dla dalszych poszukiwań odpowiedzi na pytanie o przyczyny antysemityzmu na świecie.
Sam zaś tekst "Protokołów Mędrców Syjonu" w jego w niczym nie poprawionym wydaniu z 1938 r. (nawet jeśli chodzi o wcale nierzadkie błędy stylistyczne), są tak naprawdę dodatkiem, zamiast być tekstem właściwym.  "Protokoły..." przy uważnej ich lekturze, tak naprawdę zadziwiają ich naiwnością, błędami w logice, czy brakiem znajomości podstawowych zasad ekonomiki. Nie mniej jednak, jeśli ktoś koniecznie chce znaleźć uzasadnienie dla własnej nietolerancji rasowej i nienawiści do ludzi - z całą pewnością ilość wylanego w nich jadu przesłoni nawet największe błędy w logice.

Książkę otrzymałam do recenzji dzięki uprzejmości Wydawnictwa Iskry.

1 komentarz:

  1. To nie jest czasem wznowienie? Nie jestem pewien czy mam rację, ale "Protokoły Mędrców Syjonu" były już chyba wcześniej wydawane.
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń