B kompleks to [...] powieść o dojrzewaniu i formowaniu się moralnym i duchowym bohatera [...].
Jest zarazem jakby odwróceniem tej formuły - mamy tu bowiem do czynienia nie z rozwojem, a z postępującym regresem. [...] Główny bohater, zmagający się z domowymi zmorami i własną... nietypowością (już jako niemowlę ma genitalia dorosłego mężczyzny), szarpany namiętnościami (śmiała erotyka) i ambicjami (chce zostać aktorem) - uczy się życia z brawurą, ale doznaje bolesnych rozczarowań.
Powieść z każdą stroną staje się coraz bardziej serio. Ba, nabiera cech psychodramy i horroru, zmieniając się w dramatyczny obrachunek życia okaleczonego, przegranego. Atmosfera zagęszcza się, nabrzmiewa. Musi nastąpić jakieś rozwiązanie. Tylko jakie? Artur D. Liskowacki (Kurier Szczeciński)
Dzień Zaduszny - Dawid Sędłak
„Dzień zaduszny” opowiada historię rycerza, który spotyka w lesie pustelnicę – Sabinę, i zakochuje się w niej. Gdy kobieta opowiada mu swoją historię – śmierć ojca i zdradę kochanka – rycerz w imię honoru postanawia odzyskać jedyną wartościową dla niej rzecz – medalion, który zabrał ze sobą były kochanek. W trakcie poszukiwań Alfreda – kochanka, ukazuje mu się duch starca oświadczający, że Alfred wraz z żoną już dawno nie żyją i żeby odzyskać utracony artefakt, rycerz musi udać się na zamek, gdzie raz do roku pojawiają się zjawy, żeby spełnić swoje pragnienia...
Jest to utwór owiany tajemnicą. O odnalezionym niedawno poemacie niewiele wiadomo – nie tylko nie figuruje on w żadnym spisie, ale nie posiada też autora. Jest niezwykle bogaty gatunkowo i intertekstualnie. Powieść przybliża czytelnikowi bogatą sieć nawiązań do znanych europejskich tekstów oraz niezliczoną ilość przenikających się cech charakterystycznych dla niemalże wszystkich gatunków romantycznych.
Krajobrazy mojej duszy. Księga o podróży nocnej - Jarosław Bzoma
„Krajobrazy” to cykl 6 tomów, w których autor zadaje pytania i stara się dać odpowiedź na fundamentalne psychologiczno-filozoficzne zagadnienia metafizyczne, epistemologiczne i ontologiczne dotyczące człowieka. To sokratejski przewodnik po tym, co ludziom znane i nieznane, czego chcieliby się dowiedzieć o sobie samych, a co często leży na pograniczach i peryferiach ludzkiej świadomości. Co leży w zakresie naszego poznania, a co być może na zawsze pozostanie tajemnicą.
Księga I wciąga czytelnika w eksperyment, któremu autor poddał się osobiście. Czy możliwe jest podróżowanie świadomością poza ciałem?
Kim jestem?
Czy już kiedyś żyłem?
Kim byłem w poprzednim życiu?
Kim będę w kolejnym?
London eye - Grzegorz Mucha
„London eye” to dziennik intymny, w którym splątane ciała i zbłąkane dusze podróżują przez czas i przestrzeń.
To opowieść o losach kochanków, którzy wędrują przez świat, aby odnaleźć… siebie. Szukają miejsc i ludzi, dzięki którym powrócą wspomnienia i wiedza o tym, kim byli kiedyś, zanim się poznali. Wędrują bez map i przewodników, ponieważ wcale nie chcą dotrzeć, a jedynie być. Nie są turystami, nie są nawet podróżnikami - poszukują swojej własnej prawdy.
Książka ma wiele części, z których autor zdecydował się udostępnić tylko trzynaście. Odnajdziemy w niej nie tylko polskie realia, ale również głośny Londyn, szeroką Szkocję, rozległy Berlin i ciasny Hongkong. Nostalgia miesza się tutaj z erotyką i groteską.
Opisane wydarzenia oparte są na faktach.
Mroczne echa - Bogdan Bolesław Szykuła
„Mroczne echa” opisują burzliwe przypadki dwojga współcześnie żyjących młodych ludzi, którzy dziwnym zbiegiem okoliczności uwięzieni zostają w podziemnych tunelach umocnień pierwszej wojny światowej. Tam właśnie, po pewnym czasie zaczynają miewać dziwne sny z życia innych osób, które wydają się być dla nich obcymi.
Są one tak realistyczne, że nieomal przenoszą ich w czasie, powodując zacieranie się granicy między jawą a snem . W podziemiach tych istnieje coś jeszcze, coś, co nawet w ich najbardziej niepokojących snach nie ujawnia swej straszliwej istoty.
Historia, która w większości składa się z prawdziwych przeżyć, pełna jest miłosnych uniesień i metafizycznych zjawisk, a jej główny bohater nadal żyje i jest żywym świadkiem tego, co wydaje się być niemożliwe.

„W ZSRR seksu nie ma” — to jest znakomita fraza, wypowiedziana przez Ludmiłę Nikołajewną Iwanową — jedną z uczestniczek telemostu Leningrad — Boston, który był pokazywany 28 czerwca 1986 roku. Z tej kobiety śmiał się potem cały ZSRR. Czy Ludmiła Iwanowa miała rację? Tak i nie. Tak – jeżeli chodzi o oficjalne (dozwolone) kino, teatr, modę, o wszystko, czego dotykała propaganda. Nie – jeżeli chodzi o to, co istniało wbrew wszystkim partyjnym aseksualnym nakazom, zakazom i poleceniom.
Książka ta traktuje o ZSRR. Opowiada historię walki państwa oficjalnej seksualnej ascezy z obywatelami o normalnych seksualnych potrzebach. To historia o tym, jak państwo nie mogło się zdecydować: czy seks jest dobrem społecznym, czy jednak złem powszechnym oraz co z tego wynikło? O tym, jak obywatele tego państwa kombinowali, żeby ominąć kary i jednak zaspokoić (w normalny sposób) swe naturalne popędy oraz jak podobne „wtrącanie się” państwa do strefy intymnej skaziło psychikę jednym i zepsuło życie drugim...
Szpital nad Pisą - Krzysztof Więckiewicz
Polska w czasie II wojny światowej. Do szpitala polowego Wehrmachtu nad rzeką Pisą trafia młody niemiecki oficer SS, Rolf von Dornhoff. Jedynym ratunkiem dla rannego żołnierza w tamtych warunkach jest amputacja nogi. Na jego gorącą prośbę Otton Brink, lekarz, który go operował, zakopuje pozostałości jego kończyny w dobrze oznakowanym miejscu.
Rolf zostaje wkrótce odwieziony do Niemiec i dzięki swoim znajomościom ściąga tam Ottona. Udaje im się uzyskać zgodę na wyjazd do Szwajcarii w celu rehabilitacji, gdzie zastaje ich koniec wojny. Po wielu latach oficer Rolf von Dornhoff wraca do Polski, by z pomocą przypadkowo poznanych polskich harleyowców odnaleźć nad Pisą teren byłego szpitala i odsłonić skrywaną tam od czasu wojny tajemnicę…
W przygotowaniu znajduje się kolejna część przygód bohaterów powieści „Szpital nad Pisą”, nosząca tytuł „Krypta w Monachium”.
Władca też człowiek - Małgorzata Czuma
„[Ludwik XVI] na uczynioną kiedyś uwagę, że on sam, jako król, powinien ponaglać prace swoich ministrów, odpowiedział: Bardzo chętnie, jeśli mnie tylko o to poproszą”.
„Doniesień z frontów osiemdziesięcio-kilkuletni Franciszek Józef słuchał już jednym uchem. Często zasypiał i tracił wątek. Budziła go dopiero cisza, która zapadała gdy lektor kończył czytać. Wtedy cesarz zazwyczaj mawiał odruchowo: Dziękuję, bardzo mnie to ucieszyło. Tymi słowami skwitował nawet wiadomość o utracie Przemyśla”.
(Fragmenty książki)
„Władca też człowiek” jest zbiorem krótkich, żartobliwych biografii. Ich bohaterami są słynni europejscy monarchowie ukazani od mniej znanych stron – zainteresowań, pasji, marzeń, dziwactw i wad. Słowem: jako ludzie, a nie tylko postaci historyczne.
Kolejny tom w przygotowaniu.
Zaczarowany sen - Grzegorz Rzepka
„Zaczarowany sen” opowiada o szczurku, który nocą we śnie zabiera małego chłopca do lasu, gdzie poznaje go z innymi zwierzętami, których dzieci więzi zła baba jaga.
Chłopiec postanawia pomóc nowo-poznanym przyjaciołom i wraz z nimi udaje się do domu czarownicy. Sprawdź, czy uda im się przepędzić wiedźmę z lasu i uwolnić porwane przez nią małe zwierzątka.
,,Mroczne echa'' zapowiadają się ciekawie.
OdpowiedzUsuńOwszem :))
UsuńNie widzę nic dla siebie :(
OdpowiedzUsuńCzasem ciężko wszystkim dogodzić :)
Usuń"Szpital nad Pisą" brzmi interesująco.
OdpowiedzUsuń