wtorek, 18 lutego 2014

Mądry o czasie - Recenzja

Błogosławiony mąż, który polega na Panu.

Jak odpowiednio dobrać priorytety w życiu i budowaniu więzi rodzinnych? Jak ukierunkować rozwój dziecka? Jak żyć w tym świecie, który jest ciągłą gonitwą? Czy Biblia jest na tyle uniwersalna, aby można było z niej korzystać jak z poradnika?

Książka – w głównej mierze – przeznaczona jest dla osób wierzących, jest to zapis warsztatów biblijnych, mających na celu wzmocnienie rodzinnych więzi. Książka jest poradnikiem, który ma rozwijać życie duchowe ojca oraz dzieci. Mądry o czasie to wymagający warsztat duchowy. Książka składa się z dziesięciu rozdziałów, które podzielone są na sześć podrozdziałów – każdy z nich to rozważanie na jeden dzień (poniedziałek – piątek plus rozważanie na szabat) zakończone „wskazówką dla taty” – jest to porada autora, będąca podsumowaniem przeczytanego tekstu.

Podzielenie książki na codzienne rozważania, było bardzo dobrym krokiem. Każdy „dzień” w książce to około dwóch stron tekstu (plus tekst pomocniczy, którego należy szukać w Biblii). Zapis taki pozwala na systematyczną pracę z książką oraz samym sobą – na którą wystarczy poświęcić piętnaście minut dziennie.

Tytuł „Mądry o czasie” jest zaproszeniem do skorzystania z wiedzy i przemyśleń autora, na temat budowania rodzinnej więzi. Każdy z nas chciałby wychować dziecko tak aby było przyzwoitym człowiekiem. Warsztaty pokazują modele zachowania, które mogą być wskazówką podczas wychowywania dzieci.

Książka zawiera również przemyślenia na temat małżeństwa, przedstawia sytuację, którym autor musiał sam stawić czoła. Dzięki czemu książka nabiera bardziej osobistego charakteru, poznajemy autora i zaczynamy zastanawiać się, nad tym co my byśmy zrobili na jego miejscu. Takie zachowanie pobudza do myślenia o swoim małżeństwie – co jest doskonałym dowodem na to, że książka sprawdza się bardzo dobrze jako warsztat.

Książkę/warsztat można czytać/prowadzić samodzielnie lub w kilkuosobowej grupie. Na końcu znajdują się porady dla liderów takiej grupy. Polecam czytanie książki w domu, wspomagając się Pismem Świętym, które jest niezbędne do pełnego zrozumienia treści zawartych w książce.

Książka trafiła do mnie przez przypadek – ale na pewno nie stanowiła przypadkowej lektury. Po przeczytaniu, mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że stałem się „mądry o czasie”. Jeżeli dodam do tego, że za 5 miesięcy spodziewam się dziecka to tytuł staje się po stokroć jeszcze bardziej aktualny. I chwała Panu, bo jak wiadomo: Błogosławiony mąż, który polega na Panu [1].

[1] Księga Jeremiasza 17, 7. Pismo Święte Starego i Nowego Testamentu, Towarzystwo Biblijne w Polsce, Warszawa, wyd. XXV, 2008.

Piotr Kowalik

Za książkę dziękujemy:Brak komentarzy:

Prześlij komentarz