piątek, 4 kwietnia 2014

Aforyzmy i mądrości Tyriona Lannistera – George R. R. Martin [RECENZJA]


"Uważaj, co mówisz, bo inaczej wykopiesz sobie językiem grób.
"

Chyba każdy, choć z nazwiska zna George'a Raymonda Richarda Martina (dla jasności - to ten, który zabija tyyylu bohaterów, że nie starczyło by karteczek, by zaznaczać strony w książkach). Jakby ktoś jednak nie wiedział, jest to autor uwielbianej przez czytelników serii "Pieśń Lodu i Ognia" na której podstawie powstał serial "Gra o tron". "Aforyzmy i mądrości Tyriona Lannistera" to dodatek do tejże serii.

Tyrion Lannister to karzeł z Casterly Rock. Pochodzi z jednej z bogatszych rodzin, lecz przez swój wzrost jest wyśmiewany i nazywany pokraką. Wycierpiał wiele upokorzeń, zwłaszcza ze strony ojca i jego najbliższej rodziny. Mimo to jednak nie traci hartu ducha. Jest bystry, jego wiedza sięga bardzo daleko. Choć jest mały ciałem, ducha i wiedzę ma ogromną. 


"Intrygi są jak owoce. Potrzebują czasu, by dojrzeć."

Może i głupio to przyznać, ale po raz pierwszy spotkam się z twórczością G.R.R. Martina. Nigdy nie miałam przyjemności sięgnąć po jego serię, ani obejrzeć serialu. Jakoś zbytnio nie ciągnęło mnie do zapoznania się z tymi wychwalanymi pod niebiosa powieściami. Zastanawiałam się jednak co inni widzą w tych książkach, i by przekonać się do Martina, sięgnęłam po dodatek do serii. Podobno miał zawierć te najlepsze złote myśli, miał to być takie podsumowanie... a dla mnie miała to być zachęta do przeczytania... Czy tak się stało?


W zbiorze te zawarte są cytaty z tomów "Pies lodu i ognia". Każdy taki jeden cytacik, znajduje się na osobnej stronie i jest ślicznie obramowany. Obok niektórych fragmentów, znajduje się też ilustracja, obrazująca dany cytat.


„Jeśli ktoś maluje sobie tarczę na własnej piersi, powinien się liczyć z tym, że prędzej czy później ktoś w nią wyceluje.”

Książeczka została podzielona na czternaście działów, zatytułowanych: "O byciu karłem", "O potędze słów""O miłości""O wartościach rodzinnych""O kondycji ludzkiej""O muzyce""O jedzeniu i piciu""O królowaniu""O realnej polityce""Sztuka wojny""Sztuka ratowania własnej skóry""Sztuka kłamstwa""O smokach i innych mitach"oraz "O religii". W każdym z nich pojawiają się cytaty wypowiedzi, przemyśleń i rozważań Tyrion'a o danym temacie. Oczywiście, jak już wyżej wspomniałam, zostały one zaczerpnięte z serii "Pieśń lodu i ognia".

Dodatek czyta się bardzo szybciutko, choć przy niektórych stronach cytaty skłaniają do refleksji, więc pozostajemy na nich dłużej, zastanawiamy się nad głębią i przesłaniem. Jak zauważyłam po tych fragmentach, autor ma ciekawy styl, ale przede wszystkim nie podaje na "tacy" wszystkiego, niektórych rzeczy trzeba się domyślić, snuć swe własne domysły, o co mogło chodzić pisarzowi.

Ciekawym zabiegiem, było dołączenie do cytatów ilustracji, które narysował Jonty Clark. Czy są one atutem, czy wprost odwrotnie - zależy, kto co lubi. Sposób w jaki zostały one narysowane jest specyficzny, więc nie każdemu może się spodobać taka kreska. Mnie osobiście, niektóre się podobały, ale nie każde. Są jednak ciekawym elementem, które dodają temu zbiorowi oryginalności.


"Jak to się dzieje, że gdy tylko ktoś zbuduje mur, ktoś inny zaraz chce wiedzieć, co jest po jego drugiej stronie?"

Okazuje się, że postać Tyriona Lannistera jest ciekawa, jednak nadal nie czuję się przekonana do tej serii. Może to jednak te liczne krwawe śmierci, tak zniechęcają mnie do tej serii. Kiedyś może się uda.

Co do "Aforyzmów i mądrości Tyriona Lannistera", jest to z pewnością nie lada gratka dla fanów serii, jak i serialu oraz samego Tyriona. Z pewnością odświeży wam co poniektóre cytaty, nawet może i wydarzenia, w których zostały wypowiedziane.

Ale jak mają takie dodatki do siebie - nie wnosi nic nowego, nie dowiecie się z niej czegoś, co już odnaleźliście w serii. Jedni więc uważać mogą to za zbyteczne, drudzy wręcz przeciwnie -będą pragnąć, mieć na półce z całą kolekcją. To od was więc zależy, czy chcecie wydać pieniądze, czy zachować na kolejne tomy.

Marcelina Pomper


Za książkę dziękujemy:

1 komentarz:

  1. Postać ciekawa, ale musiałabym się wcześniej dobrze zapoznać z główną serią, żeby mi się ten dodatek naprawdę spodobał. A głównej serii nie czytałam. Moja przyjaciółka kupiła, więc w końcu się pewnie też z tą serią bardziej książkowo zapoznam.

    OdpowiedzUsuń