niedziela, 7 września 2014

"Na drugą stronę" Anna Kendall - recenzja

,,Na drugą stronę” to pierwszy tom ,,Kronik Duszorośli” autorstwa Nancy Kress, wielokrotnie nagradzanej nagrodami Hugo i Nebula amerykańskiej pisarki science fiction i fantasy, piszącej pod pseudonimem Anna Kendall.

Roger Kilbourne posiada wyjątkowy dar. Może przenosić się do krainy Umarłych i rozmawiać z ludźmi, którzy w niej przebywają. Niezwykła zdolność nie sprawia jednak, że jego życie jest prostsze, wręcz odwrotnie. Przez wiele lat jego wuj wykorzystywał go, aby wyłudzić od ludzi pieniądze na wiejskich jarmarkach, aż w końcu chłopakowi udaje się uciec. Gdy wszystko zdaje się układać jak należy i Roger zdobywa pracę w pałacowej pralni, sytuacja zaczyna się komplikować. Bezpieczeństwo, którego tak pragnął i myślał, że wreszcie je ma, było tylko pozorne. Beznadziejnie zakochuje się w dwórce królowej, lady Cecilii, a na dodatek władczyni dostrzega w nim potencjał i zostaje wciągnięty w pałacowe intrygi. Roger zaczyna jednak wykorzystywać swój dar wedle swojego uznania, ryzykując naruszenie równowagi w świecie i sprowadzając umarłych do świata żywych.

Anna Kendall stworzyła fantastyczny świat, którym rządzą… kobiety. Tak, kobiety. W ,,Na drugą stronę” to właśnie płeć piękna jest u władzy i to królowa jest najważniejsza. Krainy rządzone przez mężczyzn uważane są za barbarzyńskie. Jednak jeśli to kobieta rządzi, nie może się obyć bez intryg i nieczystych zagrań, żeby pokazać swoją siłę, która nie wynika z pewnością z noszenia strojnej sukni, a bystrego umysłu i sprytowi. Królowa Caroline, której służy Roger bezwzględnie dąży do swoich celów, bez względu na środki. Pragnie władzy i potęgi, której jej matka nie chce jej oddać. Można się domyślić, że władza sprawowana przez dwie królowe na raz jest nie tylko problematyczna, ale i śmiertelnie niebezpieczna.

Różnorodność bohaterów i ich wielowymiarowość nie daje powodu do narzekań, nawet jeśli główny bohater jest czasem wręcz uroczo nieporadny, jak na zagubionego nastolatka przystało. Moją największą sympatię zyskała jednak Maggie, przyjaciółka Rogera i pomoc kuchenna w pałacu. Może i nie posiadała tytułu szlacheckiego, ale z pewnością mogła się pochwalić silnym charakterem i błyskotliwością. Śmiem twierdzić, że bez niej Roger mógłby sobie nie poradzić. Kolejną postacią kobiecą, która mnie urzekła, jest królowa Caroline, bezwzględna i piekielnie inteligentna władczyni, która nie cofnie się przed niczym, aby osiągnąć swoje cele. Kobieta z władzą w rękach może być równie okrutna, co mężczyzna.

Akcja książki jest wartka i wciągająca. Świat wykreowany przez autorkę jest nieco mroczny, magiczny i tajemniczy, a zarazem różnorodny. Najbardziej zapadająca w pamięć jest jednak kraina Umarłych, lekko niepokojąca, jednocześnie podobna do świata żywych i kompletnie od niego różna. No i oczywiście Wrzosowisko Duszorośli, najbardziej niezwykłe miejsce opisane w książce. I najbardziej zatrważające w tej swojej niezwykłości.

Podsumowując, ,,Na drugą stronę” to naprawdę dobra powieść fantastyczna dla młodzieży i świetny wstęp do serii ,,Kronik Duszorośli”. Opisuje nie tylko zmagania bohatera ze swoimi magicznymi zdolnościami, ale także światem, który go otacza, dojrzewaniem i pierwszą miłością.

Anna Bellon


Za książkę dziękujemy:

1 komentarz: