czwartek, 5 czerwca 2014

"Szczęściara" - Kristyn Kusak Lewis

Kristyn Kusek Lewis jest autorką tekstów do najbardziej popularnych magazynów światowych takich jak The Ne York Times i Glamour. Jest w połowie Polką więc tym lepiej czyta się jej książki, że pojawiają się w nich odniesienia do naszego rodzinnego kraju.

"Szczęściara" opowiada historię przyjaźni trzech kobiet. Każda z nich wiedzie swoje życie pełne wzlotów i upadków. Waverly Brown właścicielki piekarnio-kawiarni która porzuciła pracę jako nauczycielka żeby zająć się swoimi pasjami. Jako młoda dziewczyna straciła oboje rodziców. Wychowywała ją babcie z pochodzenia Polka. Mimo pogody ducha i szczęśliwego związku boryka się z problemami finansowymi. Jest to przyczyną jej zmartwień jak również powoduje, że na tafli jej idealnego związku zaczynają pojawiać się rysy.

Kate od zawsze przyzwyczaja do bogactwa i luksusu całe życie poszukiwała własnej drogi wbrew wychowaniu w tradycyjnej bogatej rodzinie. Mimo wielu przygód w życiu, postanowiła się ustatkować u boku lokalnego polityka. Mimo luksusu i dostatku co raz bardziej zaczyna się martwić brakiem uwagi ze strony męża pochłoniętego kampanią wyborczą.

Amy jest ideałem kury domowej. Całe swoje życie poświęca na wychowanie dziecka i opiekę nad ogniskiem domowym. Swoje ideały oraz cele życiowe poświęciła dla męża. Amy w oczach przyjaciółek uchodzi za dusze towarzystwa. Zawsze pogodna potrafi znaleźć dobre słowa na każdą okazję. Niestety w jej zachowaniu zaczynają pojawiać się pewne symptomy wzbudzające niepokój u Wawerly.

Jak dobrze znamy naszych przyjaciół? Czy jesteśmy w stanie zauważyć, że dzieje się z nimi coś złego? Te trzy różne osobowości łączy dawna przyjaźń zawarta jeszcze w czasie studiów. Bohaterki rozumieją się bez słów potrafią odgadnąć swoje myśli i zmartwienia. Niestety każda z nich ma ostatnimi czasy własne poważne problemy. które stara sie ukryć przed przyjaciółkami przez co żadna nie potrafi dostrzec ogromnej tragedii która rozgrywa się w ich najbliższym otoczeniu.

Każda z nich gra, udaje coś innego ignorując zmartwienia przyjaciółek. Mimo regularnych spotkań i wspólnych wyjazdów zdają się ignorować siebie wzajemnie. Każda dopatruje się u drugiej czegoś lepszego, zazdrości im życia jednocześnie uznając własne za marne i nic nie warte.

Książkę Kristyn czyta się nad wyraz lekko mimo, że na początku podchodziłem do niej z dużą dozą rezerwy - zazwyczaj nie czytam kobiecych powieści obyczajowych. Autorka stopniuje napięcie i akcję niczym w najlepszych powieściach sensacyjnych. Czasami zdarza się jej przynudzać zbyt rozległymi przeżyciami głównej bohaterki z perspektywy, której śledzimy całą akcję.

Mimo tego wydaje się to w pewien sposób niezbędne żeby skupić uwagę czytelnika na głównej akcji. Lewis opisuje w sposób czytelny, prosty relacje łączące bohaterki dzięki czemu przez kolejne strony można się prześlizgiwać niczym surfer po grzbietach fal. Opowieść przez którą prowadzi nas Kusak nie jest oderwana od rzeczywistości. Mogła się przydarzyć w każdym domu.

Łukasz PiotrowskiZa książkę dziękujemy:

4 komentarze:

 1. Chętnie bym książkę przeczytała. Opis jej wydaje mnie się bardzo ciekawy. Nie ukrywam, że takie ksiązki czytam chętnie.
  Pozdrawiam ciepło :*:)

  OdpowiedzUsuń
 2. W sumie sama nie wiem jak podejść do tej książki... chyba jeszcze nie do końca się przekonałam...

  OdpowiedzUsuń
 3. Ksiązka raczej nie dla mnie, nie lubię czytac o takich perypetiach życiowych, po prostu mnie nudzą. Niemniej jednak na pewno istnieje spore grono czytelników, którym ta książka przypadnie do gustu i pochłonie ich bez reszty.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo miło wspominam przygodę z tą lekturą

  OdpowiedzUsuń