poniedziałek, 10 marca 2014

Brudny Świat - Agnieszka Lingas - Łoniewska - recenzja

Agnieszka Lingas- Łoniewska z zawodu polonistka , mieszka we Wrocławiu. Jest autorką m.in. takich powieści jak „Bez przebaczenia”, trylogii „Zakręty losu”, „W szpilkach od Manolo”. Prowadzi portal Czytajmy Polskich Autorów. W 2012 roku została uhonorowana żelaznym glejtem ambasadora Krakowskich Targów Książki.

Brudny świat” to powieść, która najpierw została wydana w 2010 roku w Stanach Zjednoczonych., a dopiero w 2014 roku ukazała się na polskim rynku wydawniczym.
Los Angeles – z jednej strony miasto raj, z drugiej – miejsce ciemne, brutalne i nieprzyjazne. Stąd właśnie pochodzi zespół muzyczny Semtex , wznoszący się coraz wyżej po stopniach popularności. Wokalista to Tommy Cordell - bożyszcze młodych kobiet. Bycie częścią zespołu muzycznego to jednak ciężka medialna praca, mnóstwo spotkań, umów, miejsc w których trzeba być, zero prywatności, coś za coś , sława i pieniądze za brak tożsamości, za brak swojego ja Wykreowanie jest najważniejsze, pozór jest na pierwszym miejscu, tu nie ma miejsca na uczucie, . Jak sobie z tym poradzi Kati Russell, młoda kobieta pisząca testy piosenek dla zespołu ? Marzyła o takiej pracy, zawalczyła i wygrała. Za wszelką cenę chce ja utrzymać.. ma dla kogo pracować...ma dla kogo starać się jak najlepiej..
Autorka wprowadza czytelnika w świat gdzie zwyczajny człowiek nie ma dostępu, gdzie wszystko jest obwarowane umowami, oświadczeniami prasowymi. Nie ma tu miejsca na prawdziwą miłość Jednak los bywa znany ze swojej przewrotności. Jak poradzą sobie ze swoimi uczuciami Kati i Tommy ? Obydwoje z wielkim bagażem przeszłości, obydwoje ze swoimi mrocznymi tajemnicami rozpoczynają wspólną, na początku kamienistą potem coraz prostszą drogę. Jednak los musi pokazać swój pazur. Nic nie może być przewidywalne, gdy wydaje nam się, że już nic nie zaskoczy, przeznaczenie bierze górę...
„ Brudny świat” to powieść pisana emocjami. Jesteśmy nimi atakowani.- gorące aż parzące uczucie miłości, naprzeciwko ogromnej nienawiści i wrogości. Odwieczna walka dobra ze złem. Krzywda dzieciństwa, walka ze zmorami w dorosłości. Szukanie swojej drogi, próba naprawiania losu, mnóstwo namiętności naprzeciw agresji i brutalności. Nie można przejść obok tej powieści obojętnie. Jest jak magnes, który przyciąga i nic nie traci na swojej sile, wręcz przeciwnie nabiera mocy. Czytając łzy mieszają się z uśmiechem, rozpacz z nadzieją. Nie ma miejsca na katharsis. Czytelnik pochłania strony w pełnym napięciu i całkowitym skupieniu. Tu wszystko jest ważne, wszystko istotne .Nie ma zbytecznych słów. Każdy element powieści jest potrzebny jak cześć puzzli. Brakujące miejsca nigdy nie zostaną zapełnione...
„Brudny świat” to świetny, burzliwy romans z wątkiem kryminalnym. Nie zabraknie tu też pierwiastków bardzo dobrej powieści obyczajowej. Niektóre poruszane przez autorkę problemy, zapadną nam na długo w pamięci. Tu wszystko jest prawdziwe i dlatego dla odbiorcy tak bolesne.
Jest to moje pierwsze spotkanie z twórczością pani Lingas – Łoniewskiej i na pewno nie ostatnie. Z ogromną chęcią sięgnę po jej inne tytuły mając nadzieję, że również wywołają one u mnie tyle emocji co „Brudny Świat”. Polecam wszystkim, a najbardziej tym ,którzy lubią się przy lekturze wzruszyć. Dla niektórych chusteczki obowiązkowe.

Małgorzata Pyzik

                                                                Za książkę dziękujemy:2 komentarze:

  1. Świetna recenzja i szkoda, że przygodę z tą lekturą mam już za sobą

    OdpowiedzUsuń
  2. Właśnie wczoraj skończyłam ją czytać. Jakże ciężko było mi ubrać w słowa to co chciałam o niej powiedzieć, wydarzenia są tak świeże... piękna historia, do której wrócę na pewno nie raz.

    OdpowiedzUsuń