piątek, 2 sierpnia 2013

Toskania i Umbria. Przewodnik subiektywny - recenzja

Autorzy tej pozycji to Anna Maria Goławska oraz Grzegorz Lindenberg. Jeśli ktoś już wcześniej zetknął się z tym tytułem, to nie ma w tym nic dziwnego – przewodnik ukazał się już w 2009 roku nakładem wydawnictwa Nowy Świat. Wydana w tym roku książka przez wydawnictwo Zysk i Spółkę to wersja poprawiona i rozszerzona tamtego przewodnika. Poza tym wzbogacona o liczne fotografie, oraz o wrażenia z kolejnych wypraw w te regiony. Zatem jeśli ktoś jest pasjonatem Italii, powinien się zaopatrzyć w tę pozycję.

Gwarantem jej wartości są na pewno osoby autorów. Oprócz tej książki będącej bardzo interesującym jeśli chodzi o punkt widzenia kompendium, prowadzą także stronę internetową: http://www.toskania.org.pl/ , na której znaleźć można mnóstwo pięknych  fotografii, ciekawe artykuły, informacje na temat restauracji wartych odwiedzenia, a jedna z zakładek przeniesie nas na stronę z przepisami kulinarnymi zainspirowanymi włoską kuchnią – strona ta jest prowadzona przez Annę Marię Goławską.

Stronę i publikację „Toskania i Umbria. Przewodnik subiektywny” łączy chęć dostarczenia informacji z różnych dziedzin, tak aby osoby mające w planach odwiedzenie tych terenów mogły jak najlepiej wykorzystać ten krótki czas, jaki tam spędzą. To oczywiście w pewnym sensie żartobliwe ujęcie sprawy, jednak jak wynika z lektury książki – każda wyprawa jest zbyt krótka. Toskania i Umbria są tak bogate w przeróżne atrakcje, zabytki, zachwycają pięknym krajobrazem, oczarowują bogatą kuchnią, zatem nawet najdłuższy wyjazd mija niepostrzeżenie, pozostaje tylko pragnienie powrotu w to miejsce.

Wiele osób decyduje się na wycieczkę zorganizowaną przez biuro podróży, jeśli jednak marzymy o niespiesznym zwiedzaniu w rytmie, który sobie sami wybierzemy i tego, co nas najbardziej interesuje, wówczas warto przestudiować zalecenia i sugestie zawarte w „Przewodniku subiektywnym”. 

Pierwsza część to swoisty poradnik podpowiadający turystom, czego mogą się spodziewać jeśli chodzi o noclegi, obsługę w lokalach, kwestie związane z poruszaniem się po Włoszech…  To jedynie kilka tematów – w książce znajdziemy ich wiele więcej. Te przydatne informacje przekazane są w bardzo ciekawej formie, gdyż zestawiono je z cytatami z dwóch przewodników po Włoszech wydanych na początku dwudziestego wieku. W części tej znajdziemy także mały słownik najniezbędniejszych zwrotów i wyrażeń oraz rady dotyczące potraw, których warto spróbować.

Część druga książki jest znacznie obszerniejsza – nosi tytuł „Zwiedzanie Toskanii i okolic”. Opisane zostały zarówno miejsca słynne, często będące jednym z punktów wycieczek, na przykład Piza, Lazio, Siena, Florencja czy Lukka, ale i mnóstwo niewielkich miasteczek, miejscowości, które choć mniej głośne, również warte są zobaczenia. Każde z przywołanych miejsc autorzy odwiedzili, zatem „naocznie” przekonali się, co interesującego można zobaczyć, w jakich imprezach wziąć udział. Znajdziemy zatem przede wszystkim opisy zabytków, wielu dzieł sztuki, ale też lokalnych tradycji, legend czy historii związanych z danym miejscem, z ludźmi niegdyś tu żyjącymi.

Tekst nasycony jest własnymi spostrzeżeniami, odczuciami, zachwytami i oczarowaniami, bo – zgodnie z tytułem jest to „Przewodnik subiektywny”.

Autorzy jeżdżą do Włoch od wielu lat, zatem chyba warto zaufać radom takich bywalców, a i sama lektura tej pozycji jest nader ciekawa – taka przysłowiowa „szczypta Włoch” dla tych, którzy z różnych powodów podróży takiej na razie nie planują…

Recenzję napisała Katarzyna Otłowska

Książkę otrzymaliśmy od wydawnictwa Zysk i S-ka 
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz