poniedziałek, 12 sierpnia 2013

Grecja. Sztuka, bogowie i ludzie– recenzja

Mateusz Gędźba – prawnik, przewodnik po Krakowie i pilot wycieczek, za swoje największe pasje życiowe uważa prawo, podróże i języki obce. Czytamy o nim, że „Do Grecji trafił, bo jest zmarzluchem i męczą go miejsca, w których jest zimniej niż w Polsce”

Jego kolega, Peter Zralek, urodzony w Polsce, od 1981 roku mieszkający w Sztokholmie. Studiował historię starożytną, egiptologię, psychologię. Od końca lat 90-tych towarzyszy w wyjazdach polskim turystom po krajach basenu morza Śródziemnego.

Obaj piszą przewodniki turystyczne. Ich wspólnym owocem jest niniejsze dzieło, według mnie, na miarę przewodników Pascala jak również przewodnika o Grecji autorstwa Mike Gerrarda.

Dziełko” powyższych Panów to 646 stron zwięzłych, pełnych i wyczerpujących informacji na tematy dotyczące Grecji Kontynentalnej, a także Wysp Greckich. Rozpoczyna się oryginalnym zaproszeniem do Grecji, gdzie autorzy przedstawiają 8 tras do zwiedzania, a mianowicie: Muśniecie Attyki, Gratka dla ornitologów, podziemne skarby Peloponezu, Szlak Igrzysk, Szlak Fortec Peloponezu, Szlak Wyroczni, Skarby kultury bizantyjskiej i szlak miłośników gór.

Kolejnymi zagadnieniami są informacje praktyczne i informacje krajoznawcze. Następnie proponują zwiedzanie kraju według regionów, kończąc na słowniczku polsko-greckim, podajać także zasady wymowy, alfabet grecki oraz objaśniają dyftongi, aby móc sprawnie czytać po grecku. W celu lepszego zrozumienia niektórych słów użytych w przewodniku, autorzy umieścili również słowniczek trudniejszych terminów, który oceniam za wielce przydatny, dla osób, które nie miały nigdy do czynienia z nazewnictwem architektonicznym, obyczajami greckimi a także kuchnią grecką.

Kolorowych fotografii jest niewiele, za to fachowej treści bez liku. Rzetelne, szczegółowe informacje to duży atut tej publikacji.

Wraz z propozycjami tras do zwiedzania, barwną mapą Grecji Kontynentalnej i wysp greckich, barwną mapą Aten, a poza tym wieloma innymi, szczegółowymi, czarno-białymi mapami miejscowości oraz ważniejszych obiektów i stanowisk archeologicznych, tworzą spójną całość.

Bez chwili wahania mogę powiedzieć, że to lektura dla każdego, jednak wymagająca czasu. Nie wymagająca natomiast czytania kartki po kartce. Jej układ pozwala nam na sprawne odnalezienie niezbędnej treści w danym momencie. To ciekawa, fascynująca lekcja historii. Dzięki niej poznacie piękno i smaki słonecznej Grecji, ale również ból i cierpienie narodu greckiego. Pomimo tego, współczesny grek to człowiek uśmiechnięty, i pełen życia. A dlaczego tak jest, zdradza w swojej książce „Grecki skarb” Irving Stone:

Światło w Grecji nie jest czymś zewnętrznym, czymś, na co sie patrzy. Przesącza się przez pory skóry i trafia wprost do mózgu, gdzie trwa niczym jaśniejąca i pulsująca siła we wnętrzu ludzkiej twierdzy. Jest wewnętrzną iluminacją właściwą każdemu człowiekowi, przydającą życiu nie tylko dobra, ale i znaczenia. Greckie słońce nie ogrzewa skóry, przenika w głąb ciała przez każdy otwór i płonie w piersi człowieka niczym drugie bijące serce, pompujące gęstą krew życia w żyłach. Greckie światło i greckie słońce panują na wyspach, na ziemi i na Morzu Egejskim, żadna inna kraina nie doświadcza ich w podobny sposób, gdyż są częścią dziedzictwa, które wzniosło Partenon. Egipcjanie czcili słońce. W Grekach słońce zamieszkało na zawsze...

Oby po przeczytaniu tego przewodnika słońce zamieszkało również i w Was. We mnie już świeci jaśniej!

Recenzję napisała: Beata Dalla Valle


Za książkę do recenzji dziękujemy:
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz