środa, 1 lutego 2012

Dziecko i czary... - recenzja

Lubię biografie. Zawsze z drżeniem serca otwieram książkę poświęconą życiu ciekawej osoby. Bardzo często biografia jest jedyną możliwością dowiedzenia się czegoś nowego na temat artysty, tym bardziej, jeśli artysta nie wyraża swojej sztuki poprzez słowo(nie każdy jest przecież pisarzem). Z wielką ciekawością sięgnąłem, więc po biografię argentyńskiej pianistki Marth Argerich pióra Oliviera Bellamy.

Argerich do lat uchodzi za największa pianistkę naszych czasów, a jej kariera trwa nieprzerwanie 50 lat. Pianistka urodziła się w roku 1941 w Buenos Aires i tam jako kilkuletnie dziecko zaczęła pobierać lekcje gry na fortepianie. Jej rodzice i nauczyciele szybko zauważyli, że mają do czynienia z niezwykłym talentem. Szczęśliwie dla Marthy rodzina Argerichów przeprowadziła się do Wiednia, będącego od zawsze Mekką dla muzyków klasycznych, co bez wątpienia pozwoliło jej na rozwinięcie skrzydeł w przesyconym artyzmem środowisku. Największym sukcesem Marthy okazał się udział w Konkursie Chopinowskim, który wygrała w roku 1965. Ta zwycięstwo uczyniło z niej niegasnącą po dziś dzień gwiazdę na firmamencie muzyki klasycznej i utorowało drogę do największych sal koncertowych świata.

Argerich ma opinie osoby kontrowersyjnej i trudnej w kontaktach. Nierzadko zdarzało jej się odwoływać koncerty, czasem z błahych powodów. Jest osobą mało zorganizowaną i nonkonformistyczną, w czym przypomina mi Isadorę Duncan. Jej brak przywiązania do rzeczy materialnych i spraw codziennych jest jest jakby żywcem wyjęty z biografii epok minionych , gdzie bardziej od pełnego portfela liczyła się sztuka. Mimo, iż Argerich w biedzie nie żyje, to taka postawa w skomercjalizowanym świecie zasługuje na szacunek. Przez jej życie przewinęło się wiele niezwykłych osób takich jak Władymir Horowitz czy Mścisław Rostropowicz. Każdy z tych niezwykłych ludzi miał wpływ na rozwój artystyczny Marthy.

Niewątpliwym walorem publikacji jest oszczędne operowanie prze autora terminologią muzyczną, co dla laików może być ułatwieniem w czytaniu. Ważne jest także to , że Bellamy pisząc o drażliwych kwestiach z życia pianistki (relacje z córkami) nie doszukuje się skandalu czy taniej sensacji. Książka jest ciekawa i godna polecenia, a jej przystępna forma powinna sprawić, że czytelnik zapragnie sprawdzić co tak urzekającego jest w grze wielkiej Argentynki, chociażby słuchając jej nagrań w sieci.


Tytuł: Martha Argerich. Dziecko i Czary
Autor: Bellamy Olivier
Wydawca: Wydawnictwo Literackie
ISBN:9788308045046

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz