piątek, 21 października 2011

Jane Austen. Perswazje-recenzjaPisałam już o Emmie Jane Austen, dziś czas na Perswazje- powieść, o której usłyszałam parę lat temu i zawsze bardzo chciałam ją przeczytać. Niedawno nadarzyła się okazja.
Główną bohaterką Perswazji jest Anna, 29-letnia córka sir Waltera Elliota, mężczyzny przystojnego i próżnego. Matka Anny zmarła kiedy ta miała 16 lat. Anna ma dwie siostry- jedna z nich jest już zamężna, druga mieszka z Anną i z ojcem w posiadłości Kellynch Hall. Bohaterów poznajemy w momencie kiedy stają przed bardzo trudną decyzją-rozrzutny tryb życia zmusza ich do wynajęcia posiadłości obcym ludziom i przeprowadzki do znacznie mniejszego i mniej luksusowego domu.
Z całej trójki Anna wydaje się być najbardziej rozsądna i jednocześnie najmniej ceniona przez ojca i przez siostrę Elżbietę. Bez zastrzeżeń przyjmuje to, co przynosi los. Wkrótce zresztą jej sytuacja się zmienia-okazuje się, że jest potrzebna swojej zamężnej, chorej siostrze Mary i jej rodzinie. Anna zgadza się jej pomóc i wtedy na jej drodze staje człowiek kiedyś bardzo jej bliski, dawna i odrzucona miłość... Bardzo szybko przekonuje się, że jej uczucia nie zmieniły się, ale wtedy w jej życiu pojawia się ktoś nieznany, a jednocześnie interesujący i... zauroczony Anną. Kogo wybierze Anna? Po odpowiedź zapraszam do lektury.Tytułowe perswazje to często w dobrej wierze przekonywanie kogoś by zrobił to co wydaje się dla niego najlepsze. Tak właśnie było z Anną. Czy tym razem znów im ulegnie czy może jednak pójdzie za głosem serca? Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest oczywista gdyż cała sytuacja jest o wiele bardziej skomplikowana niż to się na początku wydaje...Jak to często u Jane Austen bywa sytuacje z pozoru jasne okazują się być zupełnie inne niż widzą je bohaterowie, a często też i czytelnik. Jak w życiu-pozory mylą i nie należy zbyt szybko oceniać ani ludzi, ani okoliczności jakie zachodzą. Wszystko to dzieje się w XIX-wiecznej Anglii, pełnej intryg i gry pozorów, udawania i konwenansów. Mimo tego wszystkiego cenię powieści Jane Austen za niepowtarzalny klimat i za to, że pod tą grą pozorów kryją się prawdziwe uczucia i wrażliwi ludzie, z pozoru kompletnie różni od nas, a jednak tak do nas podobni.

Książka została wydana przez Wydawnictwo Prószyński i S-ka.

1 komentarz:

  1. Oczywiście czytałam, bardzo przyjemna lektura, jedna z moich ulubionych - obok Dumy i uprzedzenia - jeśli chodzi o książki Jane Austen :) Ekranizacja również zasługuje na uwagę.

    Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń