wtorek, 4 marca 2014

Jacek Pałkiewicz "Dżungla miasta, klucz do bezpieczeństwa" - recenzja


Myślę, że Pana Jacka Pałkiewicza nie trzeba nikomu przedstawiać, dlatego też dziwi fakt, iż odrzucono wniosek o przyznanie tak utytułowanemu ,polskiemu reporterowi, eksploratorowi i odkrywcy Źródła Amazonki , Złotego Krzyża Zasługi i Orderu Odrodzenia Polski. Jednak nie mnie to oceniać.

Ja tym razem podejmę się oceny książki, która wyszła spod pióra wyżej wymienionego autora, nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka, pt. „Dżungla miasta, klucz do bezpieczeństwa”. Od dawna szukałam książki, która mogłaby mi wskazać i wytłumaczyć pewne niepokojące zjawiska, które mają miejsce dookoła nas, a z których nie zdajemy sobie czasami sprawy. Myślę tu o zagrożeniach przestępczością komputerową lub bezpośrednim zagrożeniu życia, po np. wyjściu z więzienia seryjnego mordercy, za którego uważam np. Trynkiewicza. Zaczęłam zastanawiać się jak żyć i jak bronić się przed tym. Dlatego też z zaciekawieniem sięgnęłam po „Dżunglę miasta”.

Autor książki, na podstawie własnych doświadczeń, jak i wielu spotkań przeprowadzonych z więźniami, odkrywa przed nami rąbka tajemnicy w następujących kwestiach: Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo na ulicy, w domach, w podróży, korzystając z internetu? Jak zachować się podczas napadu, klęski żywiołowej, ataków terrorystycznych zagrożeń przemysłowych, nuklearnych i chemicznych, podczas pożaru. Uczy nas, jak bronić się samodzielnie, jak żyć zdrowo ale przede wszystkim zaleca, aby nie zapominać o optymizmie i aby wierzyć we własne siły.

Nie dziwi mnie fakt, że akurat Pan Jacek Pałkiewicz podjął się takiej tematyki. Po pierwsze, nie jest tajemnicą, że mieszka on we Włoszech, w malowniczym miasteczku Bassano del Grappa, na północy kraju, gdzie założył szkołę przetrwania, i gdzie uczy elitarne jednostki specjalne strategii przetrwania w odmiennych strefach klimatycznych. Kiedy porówna się wielkie miasto z z Bassano del Grappa, gdzie panuje idylliczny spokój, nikt nigdzie się nie śpieszy i ludzie są bardziej życzliwi, to wielkie miasto można uznać za „dżunglę”, gdzie liczą się jakieś reguły gry, które warto poznać, aby przetrwać. Po drugie, Pan Jacek Pałkiewicz ma tak ogromne doświadczenie i uznawany jest za podróżniczego guru, że tylko on, w moim odczuciu, mógł napisać tak przenikliwe i interesujące opracowanie na temat aspektów życia w dużych aglomeracjach, które otrzymało również przychylną opinię Komendy Stołecznej Policji.

Z tej książki każdy wyniesie coś dla siebie, bo jest tu mowa zarówno o problemach dzieci, młodzieży, dorosłych oraz seniorów. Zatem jeżeli Czytelnik chce zrobić coś w kierunku poprawy własnego bezpieczeństwa i najbliższych, na początek powinien poddać się lekturze tej jakże ważnej publikacji.

Ja pozostawiam ją na półce.

Polecam
Beata Dalla Valle

Za książkę dziekujemy Wydawnictwu:Brak komentarzy:

Prześlij komentarz