wtorek, 4 marca 2014

Ania Szado "Studio Saint-Ex" - recenzja


"Studio Saint-Ex" to poetycka opowieść o znanym nam pisarzu i autorze "Małego księcia". Nakreśleniu fikcyjnej historii życia Antoine'a de Saint-Exupery podjęła się kanadyjska autorka o polskich korzeniach. Anna Szado. Autorka wcześniej mi nieznana. Zadebiutowała w 2004 roku książką "Beginning of Was", za którą została nominowana do Nagrody Pisarzy Brytyjskiej Wspólnoty Narodów i Kiriyama Prize.

Powieść „Studio Saint-Ex” została wydana w Polsce w 2013 r. Jak sugeruje notka na okładce, w 100 lecie wydania Małego Księcia". Mija się to z prawdą, bowiem "Mały Książę" powstał w roku 1943, i w tych też latach odbywa się akcja. Czasami wkradają się do niej epizody z lat 60-tych ubiegłego wieku, i łączą się one z wydarzeniem, które jest osią tej powieści. Główna bohaterka Miqnonne, to młodziutka projektantka, wierząca zarówno w ideały, prawdziwą sztukę jak i w prawdziwą miłość. Pewnego dnia wkracza w życie francuskiego pisarza, Antoine'a de Saint-Exupery i jego porywczej żony, Consuelo.

Poza rozterkami samej bohaterki poznajemy dylematy Antoine’a, jego pragnienie powrotu do lotnictwa i walki o swój ojczysty kraj którym jest Francja. Wspólna ojczyzna i twórcza dusza łączy nasza bohaterkę z pisarzem w więzi, której na początku nie można wprawdzie nazwać romansem, ale na pewno przyjaźnią. Poruszają się po cienkim lodzie łączącym te dwa stany.

Książka ta nie jest wiernym odtworzeniem życia pisarza, i skandali jemu towarzyszących. Między prawdziwe zdarzenia wkradają się wyobrażenia autorki, zmyślone historie i bohaterzy których obecność wprowadza duże zaciekawienie.

Istotne w tej powieści jest miejsce akcji, którym jest Nowy Jork. Okres II wojny światowej w tej części świata to ból wielu emigrantów, do których należeli bohaterowie książki. W szczególności Antoine de Saint-Exupery który jako pilot, cierpi z powodu swojej bezsilności i braku możliwości czynnego udziału w walkach za swoją ojczyznę. Jego życie osobiste również daje wiele do życzenia, co tylko pogłębia jego stan. Natomiast Miqnonne, która szuka niezależności i uznania w świecie mody zostaje "złączona" zawodowo z Consuelo, dzięki której ma cień szansy na zawodową realizację. Tworzą wspólnie wystawę związaną z premierą "Małego Księcia".

"Studio Saint-Ex" to powieść, która zachęca do sięgnięcia po literaturę Antoine'a. W szczególności po Małego Księcia którego nikomu chyba nie trzeba przedstawiać. To przeniesienie się w czasie, zupełnie odrywające od otaczającej nas rzeczywistości.

Sylwia Pietryga

Za książkę dziękujemy Wydawnictwu:Brak komentarzy:

Prześlij komentarz