wtorek, 18 lutego 2014

,,Świadek" - Lars Kepler - recenzja


Alexander Ahndoril i Alexandra Coelho Ahndoril to duet szwedzkich pisarzy, którzy kryją się za pseudonimem ,,Lars Kepler’’. ,,Świadek’’ jest częścią serii ,,Ze strachem’’ o komisarzu Joonie Linnie. W Polsce nakładem wydawnictwa Czarne ukazały się już wcześniej dwa poprzednie tomy, czyli ,,Hipnotyzer’’, który doczekał się swojej ekranizacji w 2012 roku, a także ,,Kontrakt Paganiniego’’.

Spokój nocy w szwedzkim domu wychowawczym dla trudnej młodzieży Birgittagården niszczą dwa makabryczne morderstwa. Elisabet Grim, pielęgniarka w ośrodku ma akurat nocny dyżur. Zaniepokojona głosami, które zakłócały ciszę, ruszyła na obchód. Hałas wydawał się dochodzić z izolatki, w której zamknęła wieczorem jedną z uczennic za wszczęcie bójki. Przerażona tym, co dostrzegła przez wizjer, zaczęła uciekać. Na policję już nie zdążyła zadzwonić. Ciało zamordowanej wychowanki znalazła dopiero jedna z podopiecznych, która przez przypadek trafiła na kałużę krwi i obudziła cały dom swoim krzykiem.

Lokalna policja winą za zbrodnię obarczyła koleżankę zamordowanej dziewczyny, która zniknęła tej samej nocy. W jej pokoju znaleziono dowody, które wskazują na jej winę, tylko czy nastolatka rzeczywiście byłaby zdolna do zabicia dwóch osób? Wina leków czy wrodzona agresja? Policjanci chcą po prostu znaleźć kogoś, kogo można by skazać i wydają się nie widzieć nieścisłości, które dostrzega obserwator z Rikskrim, Joona Linna. Komisarz mimo wewnętrznego śledztwa prowadzonego przeciwko niemu i groźby wydalenia ze służby, prowadzi śledztwo na własną rękę. Postanawia za wszelką cenę odnaleźć zbiegłą podejrzaną i małego chłopca, który znalazł się w niewłaściwym miejscu i czasie. Nie poddaje się nawet wtedy, gdy nikt nie wierzy w to, że jeszcze żyją.

Joona w czasie śledztwa odkrywa nieszczęśliwą historię życia Vicky, która trafiała z ulicy do domów opieki, czasem do jakiejś rodziny zastępczej, aby znów wylądować na bruku. Brak stabilizacji i ciągły strach zniszczyły ją niemal doszczętnie. Stała się niestabilna psychicznie i skłonna do samookaleczeń. Wszyscy jednak zaprzeczają, że byłaby zdolna zabić. Wszystko staje się jeszcze bardziej dziwne, gdy na policję zgłasza się Flora Hansen, szczycąca się mianem medium. Czy kobieta rzeczywiście posiada istotne informacje, które pomogą w rozwiązaniu śledztwa, czy kieruje nią chęć zarobienia pieniędzy?

,,Świadek’’ to świetnie skonstruowany kryminał, który trzyma w napięciu do samego końca. Rozwiązanie zagadki jest zaskakujące i żeby do niego dojść, trzeba było odkryć wszystkie karty. Akcja gna z prędkością światła, a czytelnik zwodzony jest mylnymi tropami. Książka ma ten typowy dla szwedzkich kryminałów klimat i nie sposób się oderwać od czytania. Na dodatek Joona Linna to świetnie skonstruowana postać, policjant z powołania, człowiek z krwi i kości, którego nie da się nie polubić. Lars Kepler jest na dobrej drodze, aby stać się godnym następcą Stiega Larssona.

Anna Bellon

Za książkę dziękujemy Wydawnictwu:

1 komentarz:

  1. Czytałam dwa pierwsze tomy z tej serii i jestem bardzo ciekawa tego ;)

    OdpowiedzUsuń