piątek, 29 listopada 2013

„Inne życie. Biografia Jarosława Iwaszkiewicza ” Tom I - recenzja

Z książek, które najbardziej lubię czytać, to właśnie biografie pisarzy zajmują pierwsze miejsce. Z tym większą radością i zainteresowaniem zasiadłam do lektury „Inne życie. Biografia Jarosława Iwaszkiewicza” autorstwa Radosława Romaniuka - biografii pisarza, którego twórczość nie zawsze była dla mnie zrozumiała. Sama też postać Iwaszkiewicza, wzbudzająca wiele kontrowersji, osnuta jakąś tajemnicą, wydawała się na tyle ciekawa, by do niej zajrzeć.

Autor książki, Radosław Romaniuk jest literaturoznawcą i badaczem twórczości Jarosława Iwaszkiewicza od wielu lat. Jego praca doktorska była poświęcona dialektyce późniejszej twórczości Iwaszkiewicza. Jest m.in. współautorem opracowania dwóch tomów „Dzienników” Jarosława Iwaszkiewicza a także „Listów do córek”.

Po przeczytaniu tych informacji o autorze książki, jak również widząc objętość dzieła, spodziewałam się, że będzie to praca rzetelna, kompletna i bardzo ciekawa. I taką też jest.

Niniejsza biografia to dopiero I Tom, obejmujący dzieciństwo pisarza, lata szkolne, studia, początki małżeństwa, aż do roku 1939. Wiele cytatów, które przewijają się przez tę publikację to słowa samego Iwaszkiewicza, który swoje życie opisał w „Książce moich wspomnień”. Znajdziemy tu również m.in. wspomnienia Marii Iwaszkiewicz, córki pisarza.

Radosław Romaniuk czerpał jednak nie tylko z powyższych wspomnień ale z jeszcze wielu innych źródeł , kreśląc nam portret mężczyzny, który od dzieciństwa był „przesiąknięty” sztuką, osoby wrażliwej, zamkniętej, nieśmiałej, nie wierzącej w siebie i swój talent.

Jego burzliwe związki, samotność, podróże, które dawały mu wolność i możliwość skupienia na pracy literackiej, ciągły brak pieniędzy i podejmowanie pracy nauczyciela w celach zarobkowych, dały mi obraz artysty niespokojnego ducha, wiecznego poszukiwacza wrażeń…. A może natchnienia? Z całą pewnością Jarosław Iwaszkiewicz był wielbicielem Miłosza i Tatr, stroniącym od towarzystwa indywidualistą, żyjącym w swoim świecie pisarzem, którego powściągliwość w relacjach z rodziną żony przysparzała mu niejednokrotnie konfliktów z żoną.

„Inne życie..” to bardzo ważna i ciekawa biografia, dzięki której odkrywamy wiele faktów z życia Jarosława Iwaszkiewicza w nowym świetle, poznajemy epokę, w której przyszło mu żyć, oraz ludzi, którymi się otaczał.

Nie jest to lektura, przez którą „przepłyniemy” bez zmrużenia oka, jednakże ze względu na jej zawartość i wielość cennych informacji, uzupełnionych unikatowymi zdjęciami, jakże warta aby po nią sięgnąć. Z niecierpliwością czekam na jej drugi tom.

Niniejszą książkę Radosława Romaniuka polecam przede wszystkim wielbicielom twórczości Iwaszkiewicza, by przekonali się jak wiele wydarzeń z życia pisarza ma odzwierciedlenie w jego bardzo owocnej twórczości. Polecam również wszystkim, którzy jeszcze jego twórczości nie znają. To będzie najlepszy moment, aby po nią sięgnąć i poznać życie i twórczość tej nietuzinkowej postaci. Przyjemnej lektury!

Recenzję napisała Beata Dalla Valle

Za książkę dziękujemy:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz