niedziela, 11 sierpnia 2013

Grecja. Ateny i Peloponez - recenzja

Mateusz Gędźba – prawnik, przewodnik po Krakowie i pilot wycieczek, wiedział doskonale, do jakiego kraju zaprosić czytelnika na wakacje. Zafascynowany ludźmi i barwną, sprzeczną kulturą, oddał do rąk czytelników przewodnik po największych atrakcjach części kontynentalnej starożytnej Hellady.

Oprócz tematyki, sama okładka i kredowy papier sprawił, że biorąc książkę do ręki, nie chciałam się z nią rozstawać. I nie rozstałam, dopóki nie przeczytałam ostatniej linijki.

Przewodnik szczegółowo opisuje Attykę, Peloponez, Grecję środkową i zachodnią oraz Macedonię i Trację. Wiele tu informacji na temat przygotowania do podróży, przejazdów, noclegów, gastronomii, pamiątek i zakupów, greckich alkoholi. Autor dużo uwagi poświęca informacjom krajoznawczym, tj. charakterystyce geograficzno-przyrodniczej, kalendarium historycznemu, polityce, społeczeństwu, kulturze, zadaje też pytania typu: kogo spotkamy na Olimpie?, przedstawiając najważniejszych bogów greckich. W dalszej części prezentuje najpiękniejsze miejsca Grecji kontynentalnej, na czele z Atenami. Treść wzbogacona jest mapkami i barwnymi ilustracjami.

Jest to publikacja jak najbardziej godna uwagi, jednakże ja polecałabym jej przeczytanie przed wyjściem w teren, a nie w trakcie zwiedzania, a to z tego powodu, że zawiera dość szczegółowe informacje, których czytanie podczas zwiedzania jest równoczesne ze stratą czasu. Nie zawiera również konkretnych tras zwiedzania, które należy sobie przygotować przed wyjściem, aby nie tracić już wcześniej wspomnianego, cennego czasu. Jednak te drobne minusy nie przysłaniają plusów publikacji, jakimi są na pewno: barwna narracja, oddanie klimatu Grecji, wyczerpujące informacje, i co ważne: bardzo przystępna cena: 24,90.

Przewodnik po Grecji i Peloponezie polecam wszystkim zainteresowanym Grecją kontynentalną. To również niezbędnik dla miłośników wędrówek po górach, których autor zaprasza na: Masyw Olimpu, w góry Pelion i Helmos. To także zaproszenie do Grecji dla tych, którzy są jeszcze niezdecydowani, który kierunek Grecji obrać. Po przeczytaniu nie będziecie mieć wątpliwości. Bo jak tu być w Grecji, a nie zobaczyć Ateńskiego Akropolu?

Serdecznie polecam!

Recenzję napisała: Beata Dalla Valle

Za książkę dziękujemy:

2 komentarze:

  1. Uwielbiam to wydawnictwo i ich pozycje. Rzetelne i fachowe.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. też tak uważam. Ten przewodnik to potwierdza. pozdrawiam

      Usuń