wtorek, 6 sierpnia 2013

Dziewięć żyć Chloe King. Upadła - recenzja

"Mam tajemnicę. I to nie jedną z tych przyjemnych."

"Dziewięć żyć Chloe King. Upadła" to pierwszy tom znanej w USA trylogii autorstwa Liz Braswell. Autorka ukończyła egiptologię, a przed napisaniem powieści zajmowała się produkcją gier komputerowych. Na podstawie książki powstał serial pod tym samym tytułem, ale po pierwszym sezonie został ściągnięty z ekranu.

Główną bohaterką jest Chloe King- zwykła nastolatka, która interesuje się chłopakami, ma dwóch najlepszych przyjaciół: Amy i Paul'a. Lecz w dniu szesnastych urodzin wszystko się zmienia. Jej życie staje na głowie. Bo kto normalny po upadku z siedemdziesięciu metrów, przeżywa taki wypadek, prawie bez szwanku ? Od tego dnia dziewczyna się zmienia... Dostrzega w swoim ciele zmiany a jej umysł, przepełniają myśli, których nigdy by się nie spodziewała. Ale posiadanie takiego daru ma swoją cenę. Ktoś czyha na jej życie, a ona nie ma pojęcia kto i dlaczego. Czy zdolności wystarczą ? Czy dowie się kim tak naprawdę jest ?

"Nagle uświadomiła sobie, że jej nowo odkryta moc to nie tylko zabawa- że może być śmiertelnie niebezpieczna."

Powielanie się tematu w książkach fantastycznych jest coraz bardziej znanym nam czytelnikom motywem w nowych powieściach. Anioły, demony, wilkołaki, wampiry i niewinne dziewczyny zakochujące się w tych nieziemskich istotach.

Cóż w tej książce nie ma żadnej z tych rzeczy! Autorka wymyśliła zupełnie coś nowego, co wprawia w podziw. Stworzyła zupełnie nowy gatunek istot z nadprzyrodzonymi mocami i tchnęła ich w swą historię.

Chloe nie jest niewinną, cichutką dziewczynką, która nie wie czego chce. Bohaterka ma swój osty charakterek- jest zadziorna, odważna oraz umie pokazać swoje pazurki. Ale jest też nastolatką z buzującymi hormonami, potrzebującą zrozumienia i szczypty miłości.

Akcja powieści rozwija się bardzo szybko, a kolejne zdarzenia zapoczątkowując coraz większą ciekawość, jak i chęć czytania dalej, by wiedzieć czym za chwilę zaskoczy autorka. Oczywiście występują tu niespodziewane zwroty akcji, jak i wiele tajemnic, których odkrycie nastąpi w kolejnych tomach o przygodach Chloe.

Język w książce jest prosty, cóż nawet można powiedzieć, że chwilami młodzieżowy. Dzięki czemu książkę czyta się łatwo, a jeden dzień mija w zastraszającym tempie.

"Jeśli chcesz coś powiedzieć, to powiedz to teraz, bo drugiej okazji możesz już nie mieć."

Bardzo podobało mi się zestawienie bohaterów w książce. Otóż nie ma tu dwóch takich samych charakterów, a nawet niektóre są zupełnie przeciwnymi stronami medalu.

Czasami jednak dziwiło mnie, jak dana osoba zachowuje się w dziejącej się sytuacji... Lub niektóre postępowania wręcz odstraszały od czytania np. dziecinne zachwianie bohaterki w kilku scenach. Ale jakoś dało się przeboleć :)

Wplecenie do historii wątku mitologicznego to ciekawy pomysł, który lubię w fantastyce. Jest jej niestety w tym tomie niewiele, ale w następnym ma być już o wiele wiele więcej.

Muszę przyznać, że powieść mi się podobała, ale przyznam, że rok temu oglądałam serial na jej podstawie, gdyż jeszcze jej nie było u nas w Polsce. I spodziewałam się po książce dużo więcej. A okazuje się, że serial wyprzedził fakty ciut na drugi tom, i to czego najbardziej chciałam się dowiedzieć musi jeszcze trochę poczekać.

Zakończenie książki niestety jest okropne dla czytelnika, bo pozostawia nas w nieświadomości i ciekawości co dalej, do kolejnego tomu. Wiele tajemnic jeszcze nie zostało ujawnionych, co sprawia, że już by się chciało sięgnąć po kolejną część.

Ja z powieścią spędziłam miły dzień. Książka i może nie jest wybitna, ale warta przeczytania. Dlatego zastanawiam się, dlaczego jest tak wiele negatywnych opinii odnośnie tej pozycji.

Serdecznie polecam szczególnie młodzieży, do której to dzieło jest kierowane. Ale i ci, co chcą przeczytać coś lekkiego, oryginalnego i ciekawego znajdą w tej pozycji coś dla siebie.

Przygoda. Magia. Intryga. Tajemnica. Musisz to przeżyć sam!

Recenzję napisała: Marcelina PomperZa książkę dziękujemy :

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz