poniedziałek, 8 lipca 2013

Zepsucie i Grzech - Jorge Mario Bergoglio - recenzja

13 marca 2013 roku biały dym, unoszący się nad Bazyliką św. Piotra w Rzymie, oznajmił nam, że mamy nowego Papieża. Okazał się nim jezuita z Ameryki Południowej, kardynał Jorge Mario Bergoglio, który przybrał imię Franciszek. 

Na swoim koncie ma wiele publikacji, dotyczących spraw społecznych, duchowości, teologii katolickiej. Jedną z nich jest „Zepsucie i grzech”.

Ta mała, niepozorna książeczka, licząca zaledwie 68 stron skłania do refleksji. Papież Franciszek w przystępny sposób opisuje nam, czym jest zepsucie, korupcja, demoralizacja oraz jaka jest różnica pomiędzy zepsuciem a grzechem. 

Z kart tej książki wynika, że temat korupcji leży bardzo na sercu obecnemu Papieżowi. Stara się on bowiem znaleźć metodę, aby „(…)zapobiec temu, by korupcja stała się ogólnie akceptowanym elementem rzeczywistości(…)”. Uważa ją za wstydliwą chorobę, tajoną do momentu, kiedy już nie można ukryć jej objawów. Opisuje zachowania osoby skorumpowanej, jej postawę wobec siebie, innych i otaczającego świata. Dla przykładu przywołuje tu postacie z Nowego Testamentu tj. Heroda, Piłata, faryzeuszy, saduceuszy, esseńczyków, zlotów.

Książka Papieża Franciszka to poradnik dla współczesnego grzesznika, który nie zawsze potrafi odróżnić dobro od zła, zepsucia od grzechu, i który zapomina, że nigdy nie jest za późno na to, aby odbić się od dna. Co zatem możemy zrobić według autora książki?
Zrobimy wiele dobrego, w świetle słowa Bożego ucząc się rozeznawać różne otaczające nas pokusy i groźne stany zepsucia. Dobrze zrobimy, jeśli powtórzymy sobie nawzajem: „grzesznik – tak, skorumpowany-nie!”. Ważne, by tym słowom towarzyszył lęk przed uznaniem stanu korupcji po prostu za kolejny grzech”.
To jedna z tych książek, do których wrócę na pewno. Polecam wszystkim, gdyż tematy w niej poruszane dotyczą spraw bardzo ważnych i aktualnych. Bo któż w dzisiejszych czasach nie spotyka się z korupcją czy demoralizacją? 
 
Szczerze polecam!

Recenzję napisała: Beata Dalla Valle  
Za książkę dziękujemy Wydawnictwu Esprit
 

1 komentarz: