piątek, 9 grudnia 2011

O religii i wierze współcześnie - recenzja


Szymon Hołownia, dziennikarz zajmujący się głównie tematyką religijną ma na swoim koncie kilka książek traktujących o wierze katolickiej. Do tych najbardziej znanych należą Monopol na zbawienie, Bóg. Życie i twórczość, Kościół dla średnio zaawansowanych czy też Ludzie na walizkach oraz Ludzie na walizkach-nowe historie, o których pisałam tu już w jednym z pierwszych moich postów.

Dzisiaj postanowiłam podzielić się wrażeniami po przeczytaniu Tabletek z krzyżykiem, książki którą czytałam około półtorej roku! Jak wyjaśnia autor Tabletki z krzyżykiem należy zażywać wtedy kiedy mamy jakieś wątpliwości dotyczące wiary, kiedy czegoś nie wiemy- otwieramy wówczas książkę na spisie treści, wyszukujemy odpowiednią "tabletkę" oraz "zażywamy". Czynność w razie potrzeby można powtórzyć. Drugi sposób "zażywania" to według kolejności podanej w książce, w tym wypadku jednak dawka nie może przekroczyć pięciu "tabletek" na dobę. Ja wybrałam ten drugi sposób, z tym że "dawkę" zmniejszyłam-około 1,2 tabletki na dobę, w dodatku nieregularnie. Nie zmienia to faktu, że książka rozwiała wiele moich wątpliwości dotyczących wiary i wiele jeszcze pewnie rozwieje gdyż należy ona do tych książek do których się wraca. A że autor w dość nietuzinkowy sposób traktuje kwestie związane z religią tym bardziej interesujące są te powroty.

Pierwszy rodzaj tabletek to Tabletki o sławnych ludziach. Tych znanych nam z kart Pisma Świętego, ale nie tylko. Mamy tu historię grzesznego Dawida, Jeremiasza kochanego i jednocześnie dręczonego przez Boga, Maryję, Józefa oraz... Harry'ego Pottera. Następnie Tabletki fundamentalne, a w nich opowieści o aniołach i ich skrzydłach, o świętych i w jaki sposób można coś u nich załatwić, oraz o żartach z Boga. Kolejna część to Tabletki okołonaukowe, w których czytamy o tym ile waży dusza oraz o końcu świata i o niewierzącym UFO. W Tabletkach pośmiertnych autor przybliża czytelnikowi m.in. kwestie piekła, czyśćca i zmartwychwstania.

Na skrzydełku książki autor umieścił sentencję: Bóg dał nam rozum właśnie po to, byśmy nie wiedząc czy wątpiąc-pytali. Książka Szymona Hołowni nie tylko odpowiada na wiele pytań i wątpliwości, ale też zmusza do myślenia i zadawania wciąż nowych pytań. Dlatego polecam ją wszystkim- wierzącym i niewierzącym. Gwarantuję poszerzenie horyzontów oraz zupełnie nietypowe spojrzenie na kwestie wiary i religii.

Książka została wydana przez wydawnictwo Znak.

Tytuł: Tabletki z krzyżykiem
Autor: Szymon Hołownia
Rok wydania: 2009
Ilość stron: 334
Wydawnictwo: Znak

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz