środa, 16 listopada 2011

Cień wiatru - recenzja


Cień wiatru - recenzja książki
Tytuł:"Cień wiatru"
Autor:Carlos Ruiz Zafón

Ach te literackie bestsellery...Nigdy nie wiadomo czy poczytna książka polecana przez innych jest tak naprawdę godna uwagi, gusta są przecież różne, także literackie. Jeśli jednak można się kierować sugestią znajomych i przyjaciół w wyborze lektury to kierowanie się opinią wydawcy zamieszczoną na obwolucie książki bywa wątpliwe-przecież z założenia taka opinia będzie subiektywna i ukierunkowana marketingowo. Tak też myślałem o powieści "Cień wiatru" katalońskiego pisarza Carlosa Ruiza Zafóna, którą to wydawca reklamuje informując o zawrotnej liczbie sprzedanych egzemplarzy i mnogości języków na które przetłumaczono tężę powieść. Muszę przyznać,że byłem pozytywnie zaskoczony.

Głównym bohaterem powieści jest Daniel Semper, który jest wychowywany przez owdowiałego ojca. Daniel ma 10 lat kiedy tata zabiera go do położonej w sercu barcelońskiej starówki biblioteki zwanej Cmentarzyskiem Zapomnianych Książek. Celem odwiedzin tego tajemniczego miejsca jest znalezienie przez Daniela książki, którą będzie chronić i opiekować przez całe swoje życie. Wybór chłopaka pada na powieść "Cień Wiatru" tajemniczego autora o nazwisku Julian Carax.W ten sposób zaczyna się niezwykła przygoda, która odmieni życie młodego Daniela.

Zafon odwołuje się od najnowszej historii Hiszpanii, niezbyt znanej w Polsce a bardzo ciekawej. Ewidentnie widać inspiracje w prozie Karola Dickensa i Viktora Hugo - nastrojowe i tajemnicze opisy Barcelony można porównać do opisów Londynu, także mnogość wątków i interesujących postaci nasuwa na myśl pisarstwo wielkich poprzedników Zafona. Autor co i raz wprowadza do akcji nowych bohaterów, jak np.Femina-bezdomnego bibliofila, który skrywa jakąś tajemnicę, czy pięknej lecz nieszczęśliwej Nurii Monfort.

Powieść jest przebogata w wątki i pełna dynamicznej akcji. Także niebagatelne znaczenia miała szalenie popularna w XIX stuleciu powieść w odcinkach- akcja jest tak prowadzona aby czytelnik chciał zacząć czytać następny rozdział, przez co fabuła nabiera uroczego staromodnego suspensu.

"Cień Wiatr" przez jednych jest uważany za wielkie dzieło literackie, z drugiej strony padają opinie, że to zwykłe czytadło bez żadnych wartości literackich. Nie byłbym tak skrajny w swoich opiniach; czytałem powieści znacznie lepsze, ale muszę oddać honor Zafonowi i przyznać, że jego najsłynniejsze dzieło ma wielką siłę oddziaływania na wyobraźnię i pozwala przeżyć niezapomniane chwile z powieścią napisaną w w starym dobrym stylu.


2 komentarze:

  1. Muszę ją przeczytać, tym bardziej, że bardzo interesuje mnie ten autor :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Mam tę książkę w planach. Nie czytałam jeszcze żadnej powieści Zafona,a muszę to koniecznie zmienić i zacznę właśnie od niej;)

    OdpowiedzUsuń