środa, 30 listopada 2011

Kicia z Drury Lane - recenzja


Tytuł-"Diament z Drury Lane"
Autor-Julia Golding
Wydawnictwo-Egmont

"Diament z Drury Lane" jest pierwszą powieścią Julii Golding jaką miałem okazję czytać. Jest to także pierwsza książka z cyklu opowiadającego o przygodach Kici Katarzyny Królewskiej.

Londyn w roku 1790. Poznajemy pannę Katarzynę Królewską przez przyjaciół zwaną Kicią. Kicia ma prawdopodobnie 10 lat, jest podrzutkiem i mieszka w zakamarkach przepastnego i tajemniczego teatru Drury Lane. Sierotą zaopiekował się właściciel teatru pan Sheridan, a także pracownicy Drury Lane. Pewnego razu wszędobylska Kica podsłuchała rozmowę swojego opiekuna z pewnym tajemniczym dżentelmenem, z której to rozmowy wynika, że w czeluściach teatru ukryty został bezcenny diament. Informacja o skarbie rozpala wyobraźnię dziewczynki. W międzyczasie autorka wprowadza do akcji powieści przyjaciół Kici; Janka, który skrywa przed bohaterką jakaś tajemnicę, ciemnoskórego skrzypka - akrobatę Pedra i wodza miejscowego gangu Syda. Wspólnie z nimi Kica postanawia bronić diamentu przed bandą nieobliczalnego Billego Pryszcza.

Julia Golding jest zafascynowana dziewiętnastowieczną powieścią angielską, a w szczególności twórczoscią Jane Austin i Karola Dickensa. Wpływ Dickensa jest zauważalny zwłaszcza w opisach Londynu i niewesołych losach jego najbiedniejszych mieszkańców. Mnie osobiście przypomniał się ogromny gabarytowo i przebogaty w wątki "Kwinkunks" Charlesa Pallisera. Zapewne "Diamnent..." nie wytrzymuje porównania z powieściami Dickensa i Pallisera to jednak dla młodego czytelnika może być wprowadzeniem do wielkiej przygody zwanej czytaniem.

Kicia Królewska jest ujmującą bohaterką powieści dla młodzieży; to osoba pełna energii, niezależna i wierna w przyjaźni. Mimo że jest sierotą i do tego praktycznie bezdomną i wyrachowującą się na ulicach Londynu, to kieruje się w swoim niedługim przecież życiu niezłomnymi zasadami. To właśnie postawa wobec świata i przyjaciół pozwala jej przetrwać najniebezpieczniejsze przygody i wyzwania jakie stawia przed nią los. 

Postacie w książce są zarysowane dosyć grubo i jednowymiarowo, ale jest to literatura skierowana głownie do dzieci i młodzieży tak więc nie można oczekiwać ażeby Golding szukała u swoich bohaterów psychologicznej głębi, ponieważ mijałoby się to z celem i mogłoby zniechęcić młodych czytelników do lektury. Dlatego też "Diament z Drury Lane" jest powieścią lekką i przyjemną w czytaniu, pełną akcji i uroku, w sam dla spragnionych przygód czytelników w wieku Kici, a może i starszych...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz