piątek, 7 października 2011

Dłoń pełna gwiazd - recenzja


Dłoń pełna gwiazd Rafika Schamiego to kolejna przeczytana przeze mnie powieść z serii Labirynty. Kolekcja prozy. Tym razem główny bohater to nastoletni syn piekarza żyjący w Damaszku w Syrii. Jego pasją jest obserwowanie rzeczywistości i opisywanie jej w pamiętniku. Robi to bardzo dobrze opisując te wydarzenia, które mają dla niego największe znaczenie. Z początku skupia się na swoim małym świecie; opisuje przyjaciół, rodzinę szkołę. Z kolejnych wpisów dowiadujemy się o wielkim marzeniu aby zostać dziennikarzem oraz o konflikcie z ojcem na tym tle. Chłopak ma trzech przyjaciół, wśród nich jest wujek Salim- prawdziwa kopalnia mądrych przypowieści o życiu, które zresztą bardzo tę książkę ubogacają.

Z czasem w zapiskach nastolatka pojawia się więcej wątków związanych z polityką i jej wpływu na codzienne życie zwykłych ludzi w Damaszku. Ciągłe zmiany rządów, represje spotykające bliskich chłopaka ze strony dyktatorów- o tym wszystkim pisze on w swoim dzienniku, wciąż nie rezygnując z zamiaru zostania dziennikarzem. Pewnego dnia poznaje dziennikarza opozycyjnej gazety. To dla niego prawdziwa szansa- Habib obiecuje nauczyć go zawodu, wkrótce chłopak angażuje się w tworzenie opozycyjnej gazetki rozprowadzanej przy pomocy... jednorazowych skarpetek. Tymczasem atmosfera w Damaszku zagęszcza się.

W tym wszystkim nie brakuje również wątku miłosnego- główny bohater ma dziewczynę, którą bardzo kocha. Nie jest to uczucie łatwe- ojciec Nadii pracuje jako szpieg w tajnej policji.

Co z tego wszystkiego wyniknie? Czy nastolatkowi uda się osiągnąć cel i zostać dziennikarzem? Czy jego praca będzie miała wpływ na wydarzenia w Syrii? I jak rozwinie się związek z Nadią?

Po odpowiedzi na te pytania zapraszam do książki. To historia o tym, że warto marzyć i uparcie dążyć do wyznaczonego celu. Napisana w formie pamiętnika, prostym i jasnym językiem tak więc czyta się bardzo szybko. Co jakiś czas jej bohaterowie dzielą się mądrymi i wesołymi opowiastkami, tak uniwersalnymi, że czytelnik zapomina o tym, że wszystko dzieje się w dalekiej Syrii.

Książkę wydało Wydawnictwo WAM.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz