poniedziałek, 6 czerwca 2011

Nowości, nowości !

Wybaczcie maleńki poślizg, ale prześliczna czerwcowa pogoda wyciągnęła mnie z domu na większość dnia. Nie zostawię Was jednak bez poniedziałkowej dawki nowości literackich :) Propozycje na dziś to:

Tytuł: "Przebudzenia" /wznowienie/
Autor: Oliver Sacks
Przekład: Piotr Jaśkowski
Wydawnictwo: Zysk i S-ka


Nowe wydanie książki wybitnego angielskiego neurologa i psychiatry, który w swoich badaniach zajmuje się chorobami psychicznymi czy rekonwalescencją chorych po śpiączkowym zapaleniu mózgu, która jest tematem „Przebudzeń”.
Sacks z wyjątkową wnikliwością analizuje stan umysłu swoich pacjentów, jak i naturę choroby. Na kanwie książki powstał głośny film z Robertem de Niro i Robinem Williamsem.

***


Tytuł: "Jedenasta powieść, osiemnasta książka"
Autor: Dag Solstad
Przekład: Dorota Polska
Wydawnictwo: Smak Słowa


„Jedenasta powieść, osiemnasta książka” jest portretem starzejącego się intelektualisty, Bjørna Hansena, który żyjąc w poczuciu przypadkowości, niedopasowania i nudy, decyduje się podjąć radykalne środki, żeby temu zaradzić. Zostawia żonę i małe dziecko, by razem z kochanką przeprowadzić się z Oslo do Kongsberg, na prowincję, gdzie zamierza rozpocząć nowe życie. Ale to, co go spotyka, nie spełnia jego oczekiwań. Hansen coraz bardziej odsuwa się od społeczeństwa, poświęcając się stopniowo myśli o ekscentrycznym eksperymencie. Pod wpływem niejasnego impulsu, korzystając z pomocy miejscowego lekarza, doktora Schiøtza, symuluje wypadek samochodowy na Litwie. Całkiem zdrowy siada na wózku inwalidzkim, zdecydowany spędzić w ten sposób resztę życia, prowadząc niebezpieczną grę z samym sobą i ze społeczeństwem, które okłamuje. Co kieruje eksperymentatorem? Co kieruje lekarzem, utajonym narkomanem, gdy postanawia on pomóc w tej mistyfikacji?
Solstad kolejny raz podejmuje tematykę gry społecznej i jej granic, możliwości poznania samego siebie i odkrycia prawdziwej natury człowieka, która wciąż stanowi najbardziej niezrozumiałą i fascynującą zagadkę.

***Tytuł:"Błogosławieni, którzy pragną"
Autor:Anne Holt
Przekład: Iwona Zimnicka
Cykl:Hanne Wilhelmsen
Wydawnictwo:Prószyński i S-ka

Druga część serii z sierżant Hanne Wilhelmsen.
Sierżant Hanne Wilhelmsen robi, co może, aby rozwiązać zagadkę krwawych łaźni, nie jest więc zachwycona decyzją przełożonych o przydzieleniu jej dochodzenia w sprawie gwałtu na młodej kobiecie. Jeszcze nie wie, że za jej pośpiech i brak konsekwencji ktoś zapłaci życiem. Gdy odkrywa związek między makabrycznymi zbrodniami i brutalnym gwałtem, rozpoczyna wyścig z czasem. Musi przeszkodzić komuś, kto pragnie sprawiedliwości za wszelką cenę…

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz