poniedziałek, 23 maja 2011

Co w nowościach piszczy...

Nie wszyscy kochają poniedziałki. My staramy się jednak osłodzić Wam trochę powrót do obowiązków pozytywną dawką nowości i zapowiedzi literackich. Zapraszamy:

Tytuł: "W północ się odzieję"
Autor: Terry Pratchett
Przekład: Piotr W. Cholewa
Wydawnictwo: Prószyński i S-kaKiedy ludzie zwracają się przeciw czarownicom, cierpią niewinni.
Tiffany Obolała jest czarownicą. Bardzo się stara, pomagając mieszkańcom Kredy. Nawet jeśli jej praca obejmuje głównie bandażowanie nóg i ma niewiele wspólnego z… no... magią. I utrudnia sen. Ale gdzieś, kiedyś istniał splątany kłąb zła i pogardy, nienawiści i wrogości. Teraz się przebudził. Budzi też dawne opowieści, te o złych, starych czarownicach. I nagle Tiffany nie jest już taka pewna, czy postępuje słusznie. A jej mali sprzymierzeńcy – waleczni Nac Mac Feeglowie – tylko wszystko komplikują. Sytuacja powinna się poprawić, kiedy Tiffany wreszcie porządnie się wyśpi. Ale wcale się nie poprawia.
I wkrótce stanie się o wiele, wiele gorsza…


***


Tytuł: ”Linia życia”
Autor: Jodi Picoult
Przekład: Michał Juszkiewicz
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka


Czy można kochać dziecko, nie radząc sobie z byciem matką?
Garść wspomnień – tylko to pozostało Paige po matce, która opuściła ją w wieku pięciu lat. Dorosła Paige wyprowadza się z rodzinnego Chicago, pozostawiając tam samotnego ojca. Marzy o szkole plastycznej, wychodzi za ambitnego lekarza – i wkrótce sama zostaje matką. Przytłoczona domowymi obowiązkami, Paige nie może zapomnieć o tym, że wychowała się w niepełnej rodzinie; ten żal, w połączeniu z prześladującymi ją dawnymi grzechami, odbiera jej poczucie wartości, każąc wątpić we własną zdolność do poświęcenia się dziecku. Jodi Picoult stworzyła niebywale wyrazistą powieść, szczegółową, sugestywną i pasjonującą, dotykającą kwestii i uczuć, które są bliskie każdemu z nas.


***


Tytuł:”Rośliny, które zmieniły świat”
Autor: Jarosław Molenda
Wydawnictwo: Replika


Przekrocz granice ekscytującego, tajemniczego królestwa Roślin, które zmieniły świat… i daj się zadziwić! Jak doszło do tego, że lecznicze właściwości chininowca dostrzeżono dzięki… pumom? W jaki sposób bawełna może wybuchnąć, zdmuchując z powierzchni ziemi całą fabrykę? Które rośliny znakomicie sprawdzają się w charakterze afrodyzjaku? Czy kiedykolwiek przyszło Ci do głowy, że świat kształtowany był nie tylko przez klęski żywiołowe, katastrofy ekologiczne i wojny, lecz także przez… rośliny? I to wcale nie w mniejszym stopniu! Autor zabierze Cię w niesamowitą podróż przez wszystkie kontynenty i strefy klimatyczne, wprost do fascynującego świata flory. Znajdziesz tu nie tylko historię uprawy, sposoby wykorzystywania oraz zastosowania rytualne i lecznicze konkretnych gatunków roślin, lecz także związane z nimi ciekawostki oraz anegdoty.

2 komentarze:

  1. Najbardziej mnie interesują dwie pierwsze pozycje :-)

    OdpowiedzUsuń
  2. A czytałeś już może jakąś książkę tych autorów?

    OdpowiedzUsuń