czwartek, 13 marca 2014

Nello Scavo "Lista Bergoglio" - recenzja


Kiedy13 marca 2013 cały świat obiegła informacja, że następcą Benedykta XVI został wybrany jezuita z Ameryki Południowej, Kardynał Jorge Mario Bergoglio, na Placu Świętego Piotra w Rzymie mało kto wiedział i słyszał o przyszłym Papieżu. Media i prasa prześcigały się w dostarczaniu nowych informacji. Jedną z nich, która sparaliżowała opinię publiczną, było oskarżanie Kardynała o współpracę z reżimem, panującym w Argentynie w latach 70-tych i 80-tych.

Z tym niełatwym tematem postanowił zmierzyć się autor książki „Lista Bergoglio”, Nello Scavo. Usłyszał on bowiem od dobrego znajomego jezuity, w kilka godzin po jego wyborze na Papieża te słowa: „Bergoglio ocalił wielu, więcej niż on sam jest w stanie sobie przypomnieć”. Dla włoskiego reportera i dziennikarza śledczego ta informacja była wystarczająca, aby wyruszyć na spotkanie tych wielu, którym Papież udzielił pomocy. Tylko oni mogli poświadczyć prawdę. Cel był jeden: potwierdzić bądź zaprzeczyć stawianym zarzutom.

„Lista Bergoglio. Ocaleni przez Franciszka w czasach dyktatury. Historia nigdy nie opowiedziana” to reporterski zapis drogi, jaką musiał pokonać autor w celu zdobycia jakichkolwiek informacji o ocalonych przez Papieża osobach. Było to tym trudniejsze, że osoby te zawarły z jezuitą niepisaną umowę o nieujawnianiu jego imienia i nazwiska, nawet po zakończeniu panowania junty. Wielu z nich dochowało tajemnicy. Znalazła się jednak część osób, która zdecydowała się opowiedzieć swoje historie, w których znaczącą rolę odgrywał duchowny Bergoglio. Rozmowy przeprowadzone z osobami ocalałymi są niezbitym świadectwem jego niewinności. Książka zawiera również niepublikowane wcześniej przesłuchanie Kardynała Bergoglio z procesu ESMA z 2010 roku. Jest tu również wiele informacji o ówczesnym kościele w Argentynie, oraz bestialstwie, którego dopuszczała się armia.

Książkę przeczytałam z wielkim zainteresowaniem, nie mogąc się od niej oderwać. Trudny temat napisany przystępnym językiem czyta się wręcz jak dobrą powieść sensacyjną. A głównym jej bohaterem jest człowiek nietuzinkowy, który własne życie narażał dla ratowania innych. Swoją postawą uświadomił mi, jak ważny dla każdego z nas powinien być drugi człowiek, głównie w czasach zagrożenia, ale i w takim, codziennym życiu.

Jest to jedna z tych książek, którą powinien przeczytać każdy, aby przybliżyć sobie postać Papieża Franciszka. Odpowiada bowiem na wiele pytań, które „krążą” wokół jego osoby . Przede wszystkim jednak należy przeczytać ją po to, aby poznać prawdę o Ojcu Świętym.

Beata Dalla Valle

Za książkę dziękujemy Wydawnictwu:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz