poniedziałek, 1 lipca 2013

Folwark warszawski - Mateusz Poreda - recenzja

Mateusz Poreda należy do młodego pokolenia pisarzy, którym nie obce jest pisanie powieści, scenariuszy jak i sama gra aktorska. Wykorzystuje to zgrabnie w swojej książce pt. „Folwark warszawski”, która ukazała się nakładem wydawnictwa Jirafa Roja. 

Książka Mateusza Poreda to jeden wielki eksperyment studenta psychologii Uniwersytetu Warszawskiego, Janka Sobieskiego, i jego ekscentrycznego profesora, promotora jego pracy magisterskiej - Samuela Schmidta. Tematem pracy magisterskiej jest „Studium zachowań homo sapiens jako dowód na ich ewolucję od najprymitywniejszych form życia”, która ma mieć charakter eksperymentu społecznego, opartego na obserwacji wszystkich grup społecznych tj. meneli, dresiarzy, klasy średniej, inteligencji, polityków, celebrytów. 

Aby sprostać zadaniu, nie zawieść promotora i otrzymać wymarzoną pracę w najlepszej placówce psychologicznej w kraju, Janek postanawia sam wziąć udział w swoim badaniu. Chce udowodnić, że tak naprawdę nie odeszliśmy daleko od naszych przodków. 

W trakcie pisania pracy Janek przeżywa śmierć ojca, zostaje porzucony przez dziewczynę, przez co sięga po alkohol, narkotyki; nie stroni też od przygodnego seksu. Wszystkie zachowania towarzyszące mu w tym czasie, zarówno jego, jak i przyjaciół, oraz napotkanych w trakcie ludzi, uświadamiają mu, że:  
(…)im bardziej zagłębiałem się w swoje badania, tym ciężej było mi doszukać się odpowiednich porównać. Obserwując ludzi powierzchownie, łatwo było porównywać nas do zwierząt, ale zachowania, które obserwowałem przez ostatnie miesiące u innych, jak również u siebie, wychodziły poza wszelkie normy. Nie da się tego porównać o zachowań zwierzęcych, ponieważ żaden inny gatunek nigdy by się w ten sposób nie zachowywał(…)”.
Czy to oznacza, że jesteśmy gorsi od zwierząt? Jak wiele w nas jest ze zwierzęcia a ile człowieka? Na te pytania na pewno odpowiecie sobie każdy, po przeczytaniu „Folwarku warszawskiego”. 

Polecam tę książkę nie tylko zainteresowanym psychologią ,ale również młodym ludziom, którzy niejednokrotnie zastanawiają się: Jaką drogą podążyć w życiu? Jakiego dokonać wyboru? Co w życiu jest dla mnie najważniejsze? I….. Jakich zachowań unikać, aby nie uznano mnie za gorszego od zwierzęcia?

Książka bardzo interesująca. Żywy, lekki język, ciekawa fabuła, aktualna problematyka i miejsce, w którym toczy się akcja (Warszawa) sprawiły, że przeniosłam się w inny świat, świat Janka Sobieskiego, studenta, którym mógłby być każdy z nas. Tylko czy w takim „świecie zwierząt” chcielibyśmy żyć? A może już w nim żyjemy? Polecam!

Recenzję napisała Beata Dalla Valle

1 komentarz:

  1. Nie słyszałam o tej książce ani wydawnictwie. Brzmi interesująco.

    OdpowiedzUsuń