poniedziałek, 13 maja 2013

Zaproszenie na pokaz filmu w reżyserii Roberta Kaczmarka „BETAR” w Warszawie

Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Śródmieście m. st. Warszawy zaprasza 14 maja (wtorek) 2013 roku na godz. 18:00 do Centrum Informacji im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego 178a na pokaz filmu w reżyserii Roberta Kaczmarka „BETAR”

Po projekcji odbędzie się spotkanie z autorem scenariusza Piotrem Gontarczykiem, które poprowadzi Kazimierz Wóycicki.

Związek imienia Józefa Trumpeldora w skrócie Betar lub Bejtar jest niemal całkowicie nieznaną organizacją młodzieży żydowskiej działającą w Polsce, i na całym świecie, od połowy lat 20 – tych do wybuchu wojny. Dokument opowiada historię tego ugrupowania.

Betar był organizacją bardzo oryginalna a przy tym znaczącą, choć dziś nie funkcjonuje ani w literaturze przedmiotu, ani w świadomości historycznej społeczeństwa. Wielu członków polskiego Betaru odegrało ważną rolę w dziejach odbudowy państwa żydowskiego w Palestynie oraz jego późniejszych losach. Członkiem Betaru był między innymi premier Izraela w latach 1977 – 1983 Menachem Begin.

Film opowiada historię powstania tej organizacji, omawia założenia ideowe i cele działania. O tym jak funkcjonował Betar, jak ważna rolę odegrał w życiu młodych Żydów opowiadają uczestnicy ruchu dziś już ponad dziewięćdziesięciolatkowie. Tło historyczne oparte zostało w filmie na wypowiedziach historyków: Herzla Makowa i Piotra Gontarczyka.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz