czwartek, 28 listopada 2013

Instrumentarium globalnego panowania. O podmiotowych aspektach globalizacji - Joanna Szalacha - Jarmużek - recenzja

Prezentowana pozycja dr Joanny Szalacha - Jarmużek stanowi klasyczną pozycję popularno-naukową z zakresu socjologii organizacji, ciężką do przedstawienia w kontekście typowych dla niniejszego bloga recenzji. Jest to bowiem pozycja, po którą nie sięgnie przypadkowy czytelnik, celem zrelaksowania się po ciężkim dniu. Książkę polecam natomiast stanowczo studentom socjologii, ukierunkowanym na badanie zjawisk globalizacji, którym - chcąc nie chcąc - podlegamy wszyscy na etapie obecnego rozwoju społeczno - historycznego.

Pozycja podzielona jest na trzy części rozwijane następnie w rozdziałach i podrozdziałach. Część pierwsza dotyczy aspektów panowania nad globalizacją i jest równocześnie wprowadzeniem do właściwego tematu książki. Część druga to opracowanie kwestii związanych z podmiotami globalnymi, mechanizmami realizacji podmiotowości, strategii. Szczególnie dla mnie interesującym był tutaj rozdział dotyczących państw narodowych jako podmiotów globalizacji, w którym autorka rozważa problemy związane z rolami jakie obecna polityka międzynarodowa narzuca poszczególnym państwom i charakteryzuje postawy tychże państw, dzieląc je na państwa - katalizatory, państwa przechwycone i państwa upadłe. Ostatnią część stanowią zaś rozważania na instrumentarium globalnego panowania - wymiarem władzy nad procesem globalizacji w płaszczyźnie strukturalnej i organizacyjnej.

Książkę charakteryzuje bogata bibliografia i niezwykle liczne odwołania do tekstów źródłowych, dzięki czemu pozycja pozwala wyrobić sobie własny pogląd na kwestię globalizacji, niezależnie od treści przedstawianych w mediach (mam tu na myśli chociażby rozważania polityków), a jednocześnie stanowi dobre źródło dla dalszych poszukiwań dla osób pragnących tę wiedzę poszerzać.

Książkę do recenzji otrzymałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Zysk i S-ka.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz