czwartek, 12 kwietnia 2012

Kwiaciarka - Ksawery de Montepin - NOWOŚĆ


Wielkie namiętności, zbrodnia i pasjonująca intryga

Pewna zbrodnia jest początkiem lawiny okrutnych zdarzeń, które zrujnują życie wielu osób. 

Paryż, koniec XIX wieku.
Dla hrabiny Marceli de Lagarde w życiu najważniejsze są pieniądze i luksus. Do dla nich poślubiła mężczyznę, którego nie kochała. Również dla pieniędzy gotowa jest popełnić każdą zbrodnię. Co zrobi, gdy jej mąż dowie się o kompromitujących błędach młodości i zagrozi skandalem? Jak obroni własną pozycję? Czy ktokolwiek będzie w stanie przeszkodzić jej w realizacji makabrycznego planu?
Wkrótce dojdzie do wielkiej zbrodni. Szybko przeprowadzone śledztwo odkryje, że za morderstwo odpowiadają dwaj robotnicy: Jan Remy i Paweł Giret. Obaj szybko zostaną osądzeni i skazani.
Ale, czy to oni zabili? Czy może zostali zamieszani w sprawę przez nieszczęśliwy zbieg okoliczności? I co ukrywają Wiewióreczka i Wielki Dzieciak?

Autor znakomicie zobrazował warstwy społeczne ówczesnego Paryża. Hrabina de Lagarde należy do klasy wyższej, nie wyobraża sobie życia poniżej poziomu, który wyznaczają bale, przyjęcia, wystawne kolacje. Nie dopuszcza myśli, aby jej córka popełniła mezalians i wyszła za mąż za człowieka biednego i wywodzącego się z klasy robotniczej.

Filip Kerven jest przedstawicielem klasy średniej, wywodzący się ze zubożałej arystokracji. Obecnie pracuje jako sędzia śledczy, który karierę zawdzięcza protekcji Hrabiny i jej męża. Kerven odegra w książce znaczącą rolę.

Paweł Giret, Jan Remy oraz jego żona Małgorzata i córka Gabriela to klasa robotnicza, pracująca z franka czy dwa dziennie. Dla nich szczytem marzeń jest mieszkanie w czynszowej kamienicy oraz solidny posiłek dwa razy dziennie. To także ludzie prości, którzy z pokorą i fatalizmem przyjmują swój los.

Są jeszcze Wiewióreczka i Wielki Dzieciak, para drobnych rzezimieszków, którzy „uczciwą pracą” chcą zarobić na domek na wsi i spokojną emeryturę.

„Kwiaciarka” to historia pasjonującej intrygi i przerażającej zbrodni. Ksawery de Montepin przedstawia świat wielkich namiętności i równie wielkich pieniędzy. Znajdziemy tu barwne typy, wartką akcję i paryski światek końca XIX wieku, zręcznie pokazane przez autora.

Książka wciąga od pierwszych stron, z zaciekawieniem przewraca się kartki, żeby poznać dalsze losy bohaterów, które budzą w czytelniku różnorodne uczucia, począwszy od złości poprzez sympatię a na współczuciu skończywszy.


Francuski pisarz Ksawery de Montepin (1823-1902) zdobył pod koniec XIX wielu ogromną popularność. Pisał głównie romanse, w których konfrontował przepych francuskiej burżuazji z ciężkim życiem innych warstw społecznych oraz światkiem złodziei i drobnych rzezimieszków.


1 komentarz: