piątek, 23 września 2011

Skarby świata - recenzja

Celem Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO jest ochrona pomników kultury i przyrody znajdujących się na całym świecie. Została założona w 1972 roku i dotąd wpisano na nią 890 miejsc w 148 krajach. Z tego 689 obiektów to obiekty kulturalne, 176-naturalne i 25-kulturalno-przyrodnicze.

O wszystkich tych cennych obiektach naszego świata traktuje wydana przez Wydawnictwo Naukowe PWN książka pt. "Skarby świata". Na jej pięciuset stronach zaprezentowane są unikalne pomniki kulturalne i przyrodnicze, umiejscowione we wszystkich zakątkach naszego świata, począwszy od krajów europejskich takich jak: Szwecja, Finlandia, Czechy, Polska, Niemcy, Hiszpania, przez kraje azjatyckie (Izrael, Jemen, Arabia Saudyjska, Irak, Kazachstan), afrykańskie (Maroko, Ghana, Etiopia, Kenia), amerykańskie (Stany Zjednoczone, Kanada, Meksyk, Kostaryka, Panama, Kuba), po Australię i Oceanię.

Możemy tu obejrzeć piękne fiordy w Zachodniej Norwegii i dowiedzieć się jak powstały, a także rysunki naskalne w mieście Tanum w Szwecji. Chwilę potem jesteśmy już w Wielkiej Brytanii gdzie oglądamy jej najsłynniejsze zabytki i budowle (m.in. Pałac i Opactwo Westminsterskie, Twierdza Tower) oraz neolityczne monumenty w Stonehenge, które zresztą zostały do tego miejsca przetransportowane wiele kilometrów. Parę kartek dalej jesteśmy już w Brukseli gdzie możemy podziwiać Wielki Rynek uważany za jeden z najpiękniejszych placów na świecie. Znów przewracamy kilka kartek po to aby znaleźć się nad brzegami Sekwany w Paryżu. A jak Paryż to wiadomo- wieża Eiffla, Wersal, Pola Elizejskie... Jednak nie samym Paryżem Francja żyje, za moment jesteśmy już nad Loarą gdzie możemy podziwiać przepiękne zamki i opactwa znajdujące się wzdłuż jej brzegów.

Właściwie o samej Europie można by tak pisać bez końca. Ja wspomnę jeszcze tylko o jednych z moich ulubionych miejsc: Kolonia w Niemczech z olbrzymią katedrą św. Piotra i Najświętszej Maryi Panny oraz magiczna Praga z niesamowitym Mostem Karola oraz katedrą św. Wita i malowniczo położonymi Hradczanami. No i o naszej ojczyźnie nie wolno zapominać. W "Skarbach świata" możemy odnaleźć m.in. Zamek Krzyżacki w Malborku, Stare Miasto w Warszawie, Stare Miasto Krakowa oraz kopalnię soli w Wieliczce. W podobny sposób autorzy opisują obiekty znajdujące się na innych kontynentach. Możemy przeczytać m.in. o: Starym Mieście Damaszku, murach miejskich Jerozolimy, Tadź Mahalu, parkach narodowych w Indonezji (Azja), parkach narodowych w Australii, operze w Sydney, Wielkiej Rafie Koralowej Australii, ruinach Kartaginy, Muzułmanskim Kairze, Piramidach Afryka), parkach narodowych leżących po obu stronach granicy Stanów Zjednoczonych i Kanady. To wszystko to zaledwie niewielka część całego albumu. Co jeszcze on w sobie kryje? Aby się tego dowiedzieć zapraszam do zapoznania się z nim osobiście. Zapewniam, że warto.

Nie byłoby tak fascynujące przeglądanie tej książki gdyby nie zdjęcia. Zostały one wykonane w taki sposób aby pokazywały całe piękno przedstawianych obiektów. Każde z nich jest opisane.Przy każdym obiekcie oprócz pięknych zdjęć znajdziemy interesujący opis tego jak powstał, jaką rolę pełnił w przeszłości, a jaką dzisiaj, no i przede wszystkim, co sprawia, że jest tak unikatowy.Dodatkowo na końcu książki znajdują się mapy, przedstawiające poszczególne rejony wszystkich kontynentów świata, także można przy okazji sprawdzić gdzie dane miejsce się znajduje.

Przeglądanie tej książki jest jak fascynująca podróż dokoła świata, w trakcie której można dowiedzieć się wielu interesujących rzeczy o miejscach znanych nam z ekranów telewizorów lub takich, w których byliśmy. To wspaniały sposób na to by w tych miejscach znowu się znaleźć lub odwiedzić te, o których zawsze marzyliśmy.

"Skarby świata" to książka z rodzaju tych, których nie czyta się od początku do końca. To książka do której wraca się raz po raz po to by coś sprawdzić, czegoś się dowiedzieć, obejrzeć zdjęcia. To książka, która jest cały czas przydatna i nigdy się nie nudzi. Gorąco polecam.


Książkę otrzymałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa PWN


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz