poniedziałek, 16 maja 2011

Poniedziałkowa dawka nowości

W każdy poniedziałek będzie pojawiał się tu wpis o zapowiedziach i nowościach na rynku literackim.
Na dobry początek zaprezentujemy trzy pozycje:

Tytuł: "Białe zęby"
Autor: Zadie Smith
Przekład: Zbigniew Batko
Wydawnictwo: Znak


„Napisana przez zaledwie 25-letnią autorkę obszerna, pełna epickiego rozmachu powieść o losach trzech rodzin emigrantów mieszkających w Londynie. Bohaterami powieści są: Archie, czterdziestosiedmioletni Anglik, życiowy nieudacznik, który wszelkie decyzje podejmuje, rzucając monetą, młoda Jamajka Clara Bowden, córka świadków Jehowy, która na skutek nieoczekiwanych zdarzeń zostaje żoną Archiego, przybyły z Bangladeszu blisko pięćdziesięcioletni Samad, który walcząc z własnymi słabościami, za wszelką cenę stara się zachować religijną tożsamość, ich przyjaciele i dzieci…
W powieściowym mikroświecie jak w lustrze odbijają się najważniejsze zagadnienia współczesności: problem tolerancji, asymilacji i tożsamości. Zadie Smith, która sama jest 33 córką emigrantów z Jamajki, znalazła na mówienie o tych sprawach swój własny sposób – z pozoru dość zabawny, chwilami wręcz groteskowy, w istocie zaś bardzo dojrzały i mądry.”

***


Tytuł: "Kompletny idiota"
Autor: Tommy Jaud
Przekład: Hanna Odziemkowska
Wydawca: Kika


"29-letni singiel – mieszkający w wielkiej aglomeracji, pracujący w sieci dużej korporacji – prowadzi luzacki tryb życia w gąszczu pubów i dyskotek, w oparach piwa i jointów, w hałasie reklam i naporze konsumpcyjnego rynku, w amoku seksoholizmu i beztroskiej nieodpowiedzialności wobec wszystkiego, co go dotyczy. Ta komedia, pełna niesamowitych rac humoru, ironii i groteskowego dowcipu, zmienia się na naszych oczach w czuły dramat. Czy Simon wydobędzie się z kłopotów, wyjdzie z dołka, znajdzie wreszcie kobietę swoich marzeń? Tę książkę powinieneś koniecznie przeczytać! I usiądź lepiej głęboko w fotelu, bo inaczej spadniesz, podskakując ze śmiechu! Książka sprzedana w ponad milionowym nakładzie. Kontynuacja przygód bohatera odniosła również ogromny sukces."


***


Tytuł: Łotr
Autor: Trudi Canavan
Przekład: Izabella Mazurek
Wydawca: Galeria Książki
Cykl: Trylogia Zdrajcy

"Żyjąc wśród sachakańskich buntowników, Lorkin stara się dowiedzieć o nich i ich wyjątkowej magii jak najwięcej. Zdrajcy nie są jednak chętni, by podzielić się nią w zamian za wiedzę uzdrowicielską, którą tak desperacko pragną poznać. Choć Lorkin przypuszcza, że obawiają się ujawnić przed światem swoje istnienie, pojawiają się pewne przesłanki, że ich plany są bardziej ambitne.
Sonea szuka dzikiego maga, mając świadomość, że Cery nie może w nieskończoność uciekać przed zamachami na swoje życie, mag jednak ma znacznie większy wpływ na półświatek, niż się obawiała. Jego jedynym słabym punktem jest więziona w Strażnicy matka.W Sachace Dannyl utracił poważanie wśród elity, po tym jak pozwolił Lorkinowi dołączyć do Zdrajców. Uwaga ashakich natomiast skupia się na nowym Ambasadorze Elyne, którego Dannyl zna aż za dobrze.
Tymczasem na Uniwersytecie dwie nowicjuszki przypominają magom Gildii, że czasami największy wróg kryje się wśród nich samych."

3 komentarze:

  1. Interesują mnie dwie pierwsze ksiażki, trzecia raczej nie jest dla mnie godna uwagi.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ogromnie jestem ciekawa najbardziej ,,Kompletnego idioty'' . Myślę, że będzie to całkiem interesująca lektura.

    OdpowiedzUsuń
  3. Cieszymy się, ze wybrane książki przypadły Wam do gustu :-)

    OdpowiedzUsuń