poniedziałek, 16 września 2013

Ocean. Śladami Amelii Earhart - ZAPOWIEDŹ

Ona – pilotka, dziennikarka, poetka. Pierwsza kobieta, która samotnie przeleciała Atlantyk. On – pisarz, malarz, filozof zafascynowany historią jej zaginięcia. Wyrusza w daleką podróż, aby odkryć tajemnicę ostatnich chwil Amelii Earhart.

Jest rok 2012. W prasie ukazują się kolejne artykuły o pilotce amerykańskiej, która samotnie przeleciała w 1932 roku Atlantyk i pięć lat później zaginęła nad Pacyfikiem w trakcie lotu dookoła świata. Ślady odkryte na bezludnej wyspie Nikumaroro wskazują na to, że tam właśnie mogła wylądować i przez jakiś czas żyć jako rozbitek.

Czterdziestolatek pobudzony historią jej życia, a jednocześnie zmęczony pędem dnia codziennego, postanawia udać się na położoną na równiku, odległą o tysiące kilometrów od cywilizacji, niewielką lagunę Nikumaroro, aby zweryfikować przypuszczenia.

Podróż zaczyna się na lotnisku w Singapurze i od pierwszych chwil wszystko układa się inaczej, niż zaplanował. Azja, Australia i Polinezja odkrywają przed Czytelnikiem swoje egzotyczne piękno i grozę, a refleksje bohatera nad współczesnością i cywilizacją sprawiają, że powieść ma zarazem charakter przygodowy, jak i filozoficzny. Robinson Cruzoe przeplata się z Kubusiem Fatalistą, a magicznej akcji towarzyszy nostalgiczne poszukiwanie trudno osiągalnego spokoju ducha.

Większość poczynionych w książce obserwacji jest inspirowana podróżami autora i dlatego w fikcyjną fabułę zostały wplecione realne sytuacje. Świat „Oceanu” gmatwa to, co się dzieje i co mogłoby się wydarzyć. Dlatego powieść przyjmuje wymiar bardziej reportażu z umysłu i wyobraźni niż podróżniczych faktów i wspomnień. Ludzie i nakreślone w fabule sytuacje są jedynie pretekstem do rozwijania wewnętrznego życia bohatera.

Książka została objęta patronatem Wirtualnej Polski.

O AUTORZE:

Maciej Waszczyk – filozof, doktor ekonomii mający za sobą dwadzieścia lat pracy zawodowej na stanowiskach managerskich w biznesie. Były pracownik naukowy Politechniki Gdańskiej, autor kilkudziesięciu publikacji naukowych, wykładał na VIA University College w Danii, współpracuje z Instytutem Nauk Ekonomicznych PAN jako wykładowca na studiach DBA. Z zamiłowania malarz i pisarz opowiadań i poezji. Debiutancka powieść „Ocean” jest spełnieniem jego wieloletnich marzeń.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz