piątek, 8 lipca 2011

Droga do Zielonego WzgórzaKim była Ania Shirley, zanim stała się Anią z Zielonego Wzgórza? Kanadyjska pisarka Budge Wilson postanowiła odpowiedzieć na to pytanie jej wielbicielom


Z okazji setnej rocznicy wydania powieści, inspirując się nią, stworzyła prequel do losów Ani, które znamy z powieści L.M. Montgomery. Książka została wydana w Polsce w 2009 roku w Wydawnictwie Literackim, a ja od razu wiedziałam, że po prostu muszę ją mieć. Chociaż od czasu mojego zapoznania się z Anią minęło już ładnych "parę" lat i wiele rzeczy się zmieniło (i ja też) pewne sprawy pozostały takie same. Na przykład miłość do najukochańszych książek z dzieciństwa, które jak żadne inne sprawiają, że świat wokół nas wydaje się bardziej "znośny".


"Droga do Zielonego Wzgórza" opowiada o losach rudowłosej Ani Shirley od momentu jej narodzin, przez śmierć jej rodziców, ciężką pracę u rodziny, u której mieszka, pobyt w sierocińcu i -wreszcie- ostatnią podróż, która prowadzi ją prosto do Avonlea i niczego nie spodziewających się dwojga starszych ludzi- Maryli i Mateusza. Dowiadujemy się w jakich warunkach dorastała ta wygadana dziewczynka, jakich ludzi spotykała na swojej drodze i co sprawiło, że tak często uciekała w świat marzeń. Mamy szansę poznać jej rodziców, Waltera i Bertę, którzy tak krótko cieszyli się swoją małą córeczką.


Autorce udało się zachować niezwykły klimat powieści L.M. Montgomery oraz stworzyć interesującą i przekonywującą opowieść o losach niezwykłej, rudowłosej dziewczynki znanej milionom czytelników na całym świecie. Dlatego też myślę, że spokojnie mogę polecić "Drogę do Zielonego Wzgórza" wszystkim fanom (czy raczej fankom Ani) na całym świecie.4 komentarze:

 1. Ja kochałem książki z przygodami małej rudej dziewczynki, więc nie jest wykluczone mimo że mimo upływu lat sięgnę po tę pozycję :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja również uwielbiam swego czasu wszystkie książki z Anią. Bardzo miło wspominam te czasy.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jako fanka Ani - na pewno przeczytam :-)

  OdpowiedzUsuń
 4. zdecydowanie tak...uwielbiałam Anię:)))

  OdpowiedzUsuń