czwartek, 22 maja 2014

Bożena Kraczkowska „Purpurowe Gniazdo” - recenzja

Czas leci a atmosfera wśród pracowników Świętego staje się coraz bardziej napięta. Najbliżsi przyjaciele Mikołaja, czyli królik Chrupek i troll Trolek nie chcą doprowadzić do katastrofy, jaką byłoby niedostarczenie prezentów. Mikołaj w momencie buntu ucieka do lasu, jednak w pośpiechu zapomina nawet włożyć płaszcza. Tak dostrzega go władczyni trwającej wtedy pory roku – Piękna Zima.

Zima jest niezwykle srogą władczynią i nie odpuszcza łatwo tym, którzy lekceważą ją nieodpowiednim strojem, a tak właśnie zachował się nasz główny bohater. Od zamieci śnieżnej i przymarznięcia do drzewa ratują go leśne zwierzęta – śnieżna pantera, niedźwiedź, dzik, sarna, wiewiórka… jednak w całym lesie nie ma ani jednego ptaka. Piękna Zima uwięziła kiedyś za karę wszystkie ptaki ze wszystkich lasów świata. Gdzie? W Purpurowym Gnieździe. Jednak ta przewrotna kryjówka nie jest prawdziwym gniazdem, nie jest też purpurowa. Czym więc i gdzie jest?

Tę i inne zagadki rozwiązuje w pasjonującej powieści Święty Mikołaj wraz ze zwierzętami i Marcysią – dziewczynką, która jednocześnie występuje w bajce jak i jest jej czytelniczką. Jak to możliwe? Dowiedzieć możecie się jedynie poprzez przeczytanie tej ciekawej historii.

Purpurowe Gniazdo” jest powieścią nie tylko dla dzieci. Również wielu dorosłych znajdzie tu mądre zasady, którymi warto kierować się w życiu, takie jak odwaga, przyjaźń, determinacja i odpowiedzialność, nie tylko za siebie, ale również za innych, szczególnie tych najmłodszych.

Święty Mikołaj w Wigilijny poranek bierze sobie wolne. Po prostu idzie na urlop. Dlaczego? Bo ma dość pracy i akurat postanawia odpocząć. Ale co w takim razie będzie z prezentami, na które na całym świecie czekają miliony dzieci?

Alicja Anna Kowalik  Za książkę dziękujemy:

3 komentarze:

 1. Książka raczej nie dla mnie, ale może komuś przypadnie do gustu :)

  OdpowiedzUsuń
 2. No to mam już pomysł co kupić na Dzień Dziecka. Dzięki!

  OdpowiedzUsuń
 3. Dzień dobry,
  bardzo dziękuję za recenzję :) i zapraszam także na blog książki Purpurowe Gniazdo, to jest link:
  http://purpurowegniazdo.blogspot.com/
  na blogu można więcej dowidzieć o książce, przeczytać rekomendacje Iwony Pavlović i Wojtka Malajkata, zapisać się do Klubu Przyjaciół Purpurowego Gniazda.
  Zapraszam i pozdrawiam Bożena

  OdpowiedzUsuń